5 Things You Should Know About Detox Teas

So-called "detox" teas have been popular for years, primarily among people who frequent health-food stores, or consult with alternative practitioners. These days, though, they've become big business, and a handful of celebrities are touting their weight-loss benefits on social media. In a way, detox teas have become the liquid version of waist trainers–the before and after results are often dramatic, and their celeb backing generates buzz, but you may be wondering: Do they really work, and are they safe? Before you plunk down your hard-earned money and start sipping, here are five things you should know.

You still have to diet and exercise for them to work
It difficult to know whether the weight-loss results people are getting from these teas are actually due to drinking them, or simply the result of' a cleaned-up diet and consistent workout routine, which we already know can lead to weight loss. In any case, simply sipping detox tea while continuing to skip the gym and order takeout is unlikely to help you shrink your shape.

You might lose water weight, not actual fat
Detox teas that combine caffeine with diuretics can trigger the loss of water weight. Just two cups of water weighs one pound on a scale, so shedding fluid can make you look and feel lighter–even if you haven't lost an ounce of body fat. Detox teas can also trigger a laxative effect, which causes your body to eliminate waste from your GI tract, another result that can make your stomach flatter, and allow you to feel lighter, even if your lean-to-fat ratio remains exactly the same. If this quick-fix effect gives you the confidence boost and motivation you need to start eating healthier and working out–the real keys to getting healthy and lean–terrific (assuming the teas are even safe to drink–see below). Just remember: If you go back to your former less-than-stellar eating or exercise habits, or stop drinking the tea, you can gain the weight right back just as quick as you dropped it.

Some detox tea ingredients can have unwanted side effects
In addition to actual tea, detox concoctions typically include additional herbs, which may be designed to curb appetite, rev metabolism, or boost weight loss in other ways. One example is senna, a plant with a natural laxative effect. According to the Natural Medicines Comprehensive Database, the potential side effects of senna use may include abdominal pain and discomfort, cramps, bloating, gas, nausea, and diarrhea; excessive use can lead to potassium depletion and other electrolyte abnormalities, which can trigger muscle spasms and an abnormal heart rhythm. Another popular ingredient in weight loss teas is guarana, a plant that's often added to energy drinks. Its side effects are commonly related to its caffeine content, which may include nervousness, restlessness, stomach irritation, nausea, vomiting, headache, anxiety, agitation, ringing in the ears, and fast heart and breathing rates. Bottom line: Do your homework about exactly what's in a product before you put it in your body. Even "all-natural" substances can have potential side effects, especially if they're overused, combined with other supplements or medications that result in negative interactions, or if taken by those with pre-existing medical conditions.

They may interfere with sleep
Most detox teas contain caffeine, probably because this stimulant may suppress appetite, trigger your digestive system to let go of waste, and help you shed water weight. A caffeine-induced energy boost may also lead to working out a little longer or harder than usual. However, too much caffeine can also be risky (see above) and interfere with getting enough sleep–and catching too few zzzs may ultimately undo the tea's weight-loss effects. In fact, too little shuteye has been shown to trigger excessive eating and weight gain and even slow metabolism, which can make it easier to gain weight even if you don't eat extra calories. A good rule of thumb, regardless of where your caffeine is coming from, is to nix it at least six hours before bed. And if you're trying to shed pounds, commit to making adequate sleep a top priority.

The research on detox teas is scant
While there are some published studies on various ingredients often found in detox teas, I haven't seen any research on the teas themselves, particularly in the precise formulas they're prescribed (that research isn't required for the teas to be sold, by the way). That means that using detox teas leaves unanswered questions about if and how they work, how they should be used, how much may be too much, and possibly who shouldn't use them. If you're unsure, or are planning to start drinking them, talk to your doctor, nutritionist, or health care provider. Just be sure he or she doesn't have a vested interest in the sale of the product you're considering: If they happen to be selling or endorsing it, seek a second opinion.

Detoks Çayları Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Sözde "detoks" çayları, özellikle sağlık gıda mağazalarına sık sık bakan veya alternatif uygulayıcılara danışan insanlar arasında yıllardır popüler olmuştur. Ancak bu günlerde büyük iş dünyası haline geldi ve bir avuç ünlü kilo kaybı yararlarını sosyal medyada kullanmaya başladı. Bir şekilde detoks çayları, bel antrenörlerinin sıvı halini almıştır - önceki ve sonraki sonuçlar genellikle dramatiktir ve ünlü destekleri vızıltı oluşturur, ama merak ediyor olabilirsiniz: Gerçekten çalışıyorlar mı ve güvenli mi? Zor kazanılan paranızı paraya atıp yudumlamaya başlamadan önce, bilmeniz gereken beş şey var.

Yine de çalışmaları için diyet yapmalı ve egzersiz yapmalısınız
Kilo verme sonuçlarının insanların bu çaylardan elde edip etmediklerini bilmek zor, aslında onları içmekten mi kaynaklanıyor yoksa basitçe 'zaten temizlenmiş bir diyetin ve zaten zaten kilo kaybına yol açabileceğini bildiğimiz tutarlı bir egzersiz rutininin sonucudur. Her durumda, sadece spor salonunu atlamaya devam ederken detoks çayını yudumlarken siparişinizi almanız, şeklinizi küçültmenize yardımcı olmaz.

Su ağırlığını kaybedebilir, gerçek yağları değil
Kafeini diüretiklerle birleştiren Detoks çayları, su ağırlık kaybını tetikleyebilir. Sadece iki bardak su, bir ölçek pound ağırlığındadır, bu nedenle dökülme sıvısı, bir kilo vücut yağını kaybetmemiş olsanız bile sizi daha hafif bir görünüme kavuşturmanızı sağlar. Detoks çayları, vücudunuzun israfını GI kanalınızdan atmasına neden olan, midenizi daha düz hale getirebilen ve yağsız yağ oranınız tamamen aynı kalsa bile daha hafif hissetmenizi sağlayan bir başka sonuç olan müshil bir etkiye neden olabilir. . Bu hızlı düzeltme etkisi size daha sağlıklı beslenmeye başlamanız için ihtiyacınız olan güven artırma ve motivasyonu veriyorsa, sağlıklı ve yalın olmanın gerçek anahtarıdır (çayların içmek için güvenli olduğu varsayılır - aşağıya bakınız). Unutmayın: Eskiden daha az yıldız yeme veya egzersiz alışkanlığınıza geri dönerseniz veya çay içmeyi bırakıyorsanız, kilo verdiğiniz anda hemen geri kilo alabilirsiniz.

Bazı detoks çay bileşenlerinin istenmeyen yan etkileri olabilir
Gerçek çayın yanı sıra, detoks karışımları tipik olarak iştahı kesmek, metabolizmayı değiştirmek veya başka şekillerde kilo kaybını arttırmak için tasarlanan ek şifreler içerir. Bir örnek, doğal müshil etkisi olan bir bitki olan senadır. Doğal İlaçlar Kapsamlı Veri Tabanına göre, sinamenin olası yan etkileri arasında karın ağrısı ve rahatsızlık, kramplar, şişkinlik, gaz, bulantı ve ishal; aşırı kullanım, kas spazmlarını ve anormal bir kalp ritmini tetikleyebilecek potasyum tükenmesine ve diğer elektrolit anormalliklerine yol açabilir. Kilo verme çaylarındaki diğer bir popüler bileşen ise, genellikle enerji içeceklerine eklenen bir bitki olan guarana'dır. Yan etkileri genellikle sinirlilik, huzursuzluk, mide tahrişi, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, anksiyete, çalkalama, kulaklarda çınlama ve hızlı kalp ve solunum oranlarını içerebilen kafein içeriği ile ilgilidir. Alt satır: Ödevini bir üründe tam olarak ne olduğunu vücuduna koymadan önce yap. "Tamamen doğal" maddelerin bile, özellikle aşırı kullanılmaları halinde, olumsuz etkileşimlere neden olan diğer takviyeler veya ilaçlar ile birlikte kullanıldığında veya önceden mevcut tıbbi koşulları olan kişiler tarafından alındığında, potansiyel yan etkileri olabilir.

Uykuya karışabilirler
Çoğu detoks çayları kafein içerir, çünkü muhtemelen bu uyarıcı iştahı bastırabilir, sindirim sisteminizi boşa harcayacağınız için tetikleyebilir ve su ağırlığınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Bir kafein kaynaklı enerji artışı ayrıca normalden biraz daha uzun veya daha sert çalışmasına neden olabilir. Bununla birlikte, çok fazla kafein de riskli olabilir (yukarıya bakın) ve yeterince uyku alınmasına engel olabilir - ve çok az zzz yakalamak, sonuçta çayın kilo kaybı etkilerini geri alabilir. Aslında, çok az miktarda tıkanıklığın aşırı yeme ve kilo alımını ve hatta yavaş metabolizmayı tetiklediği, ek kalori almasanız bile kilo almayı kolaylaştıracağı gösterilmiştir. Kafeinin nereden geldiğine bakılmaksızın, en iyi kural, yatmadan en az altı saat önce karıştırmaktır. Ve kilo vermeye çalışıyorsanız, yeterli uykuyu birinci öncelik haline getirmeyi taahhüt edin.

Detoks çayları üzerine yapılan araştırmalar yetersiz
Sık sık detoks çaylarında bulunan çeşitli içeriklerle ilgili yayınlanmış çalışmalar olsa da, özellikle de reçete ettikleri kesin formüllerde çayların kendileri hakkında bir araştırma görmedim (bu araştırmanın çayların satılması için gerekli olmadığı, bu arada). Bu, detoks çaylarının kullanılmasının nasıl ve nasıl çalıştıkları, nasıl kullanılması gerektiği, ne kadar fazla olabileceği ve muhtemelen kimin kullanmaması gerektiği konusunda cevapsız sorular bıraktığı anlamına gelir. Emin değilseniz veya içmeye başlamayı planlıyorsanız, doktorunuz, beslenme uzmanınız veya sağlık hizmeti sağlayıcınızla konuşun. Sadece düşündüğünüz ürünün satışına ilgisi olmadığından emin olun: Satıyor veya onaylıyorlarsa, ikinci bir görüş isteyin.

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance