Hormones May Be Causing Your Weight Gain


Butter in a cup. Related question: Is butter a carb?

What you can do to deal with hormones that may be working against you.

We often beat ourselves up for overeating or not going to the gym when we notice we can no longer fit into our favourite jeans. But it is worth noting that weight gain can be triggered by many factors like age, genes and even hormones.

Find out how different hormones are getting in the way of your weight loss efforts and how you can deal with them.

INSULIN
Pancreas and plays an important role in maintaining your body's blood glucose levels.

However, overconsumption of processed food and unhealthy snacks can cause your body to develop a resistance to insulin, affecting its function to regulate blood glucose levels. This may lead to weight gain or even Type 2 diabetes. Age will also cause your body to become more insulin-resistant, resulting in your body storing more fat.

What you can do: Have a balanced diet by incorporating more green, leafy vegetables and fruits. If that is a tall order, you can always start small by cutting down on sugary beverages like soft drinks and bubble tea. This ensures you keep your blood sugar level in check.

LEPTIN
Leptin is the hormone that signals when you are full. Insulin resistance also has a part to play in elevating leptin levels.

Unfortunately, that does not mean you're more likely to stop eating. Instead, it may lead to leptin resistance, and your brain will no longer be able to receive the signal to stop eating even when you are full.

What you can do: Fructose found in processed foods inhibits your leptin receptors, so opt for whole foods instead. Eating more foods rich in protein and omega-3 will also help regulate leptin levels.

GHRELIN
Commonly known as the hunger hormone, it stimulates appetite and increases fat deposition. Ghrelin levels are especially high for people who are dieting, which is why crash diets often lead to binge eating, crushing your weight loss efforts.

A study published in the Journal of King Saud University found that ghrelin levels only decrease slightly for obese subjects, meaning they are unable to receive the signal to stop eating even if they have eaten enough.

What you can do: To improve the function of ghrelin in your body, avoid sugary foods that may affect ghrelin response after meals. Incorporating protein into every meal is a great way to keep ghrelin levels low by keeping you full for longer.

CORTISOL
Always craving unhealthy snacks while you are busy trying to meet tight deadlines? This stress hormone may be the culprit behind your serious weight gain. Aside from inducing cravings for sugary things, high levels of stress may also cause your body to store more fat and stimulate maturation of fat cells.

And if you're on a strict diet, it could backfire. According to a study published in the journal Psychosomatic Medicine, a low-calorie diet may raise cortisol levels causing you to have a higher tendency to overeat.

What you can do: Learn to recognise your stress triggers to keep your mental health in check. Even when you are caught up with work, take a couple of minutes to practise deep breathing or meditation to relax. It is also crucial to allocate sufficient time for sleep.

OESTROGEN
Many women may notice sudden weight gain during menopause. Oestrogen has a part to play in regulating metabolism and body weight.

As oestrogen levels decline during menopause, it is common for fat to start building up in the abdominal area.

f you are not going through menopause, your oestrogen levels can also be affected by vigorous exercise or eating disorders like anorexia.

What you can do: Incorporate exercise into your daily life to prevent oestrogen levels from fluctuating too much.

Hormonlar Kilo Almanıza Neden Olabilir

Bir fincan yağ. İlgili soru: Yağ karbonhidrat mıdır?

Size karşı çalışan hormonlarla başa çıkmak için neler yapabilirsiniz.

Artık favori kotumuza sığamayacağımızı fark ettiğimizde, spor salonuna fazla yemek yediğimiz veya gitmediğimiz için kendimizi dövüyoruz. Ancak kilo alımının yaş, gen ve hatta hormon gibi birçok faktör tarafından tetiklenebileceğini belirtmekte fayda var.

Farklı hormonların kilo verme çabalarınızdan nasıl geçtiğini ve onlarla nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenin.

İNSÜLİN
Pankreas ve vücudunuzun kan şekeri düzeylerini korumada önemli bir rol oynar.

Bununla birlikte, işlenmiş gıdaların ve sağlıksız atıştırmalıkların fazla tüketilmesi, vücudunuzun kan şekeri seviyelerini düzenleme işlevini etkileyerek insüline karşı bir direnç geliştirmesine neden olabilir. Bu kilo alımına ve hatta Tip 2 diyabete yol açabilir. Yaş, vücudunuzun daha fazla insüline dirençli olmasına ve vücudunuzun daha fazla yağ depolamasına neden olur.

Yapabilecekleriniz: Daha yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler ekleyerek dengeli bir diyet yapın. Uzun bir emir ise, alkolsüz içecekler ve kabarcık çay gibi şekerli içecekleri azaltarak her zaman küçükten başlayabilirsiniz. Bu, kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanızı sağlar.

LEPTİN
Leptin, doluyken sinyal veren bir hormondur. İnsülin direnci ayrıca leptin seviyelerinin yükselmesinde de rol oynar.

Ne yazık ki, bu yemek yemeyi bırakma olasılığın yüksek değil. Bunun yerine, leptin direncine yol açabilir ve beyniniz siz doyduğunuzda bile yemeyi bırakma sinyalini alamayacak.

Yapabilecekleriniz: İşlenmiş gıdalarda bulunan fruktoz, leptin reseptörlerinizi inhibe eder, bu yüzden bunun yerine bütün yiyecekleri tercih edin. Protein ve omega-3 yönünden zengin yiyecekler yemek de leptin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olacaktır.

GHRELİN
Genellikle açlık hormonu olarak bilinen, iştahı uyarır ve yağ birikimini arttırır. Ghrelin düzeyleri, özellikle diyet yapan insanlar için yüksektir, bu nedenle, kaza diyetleri genellikle kilo yeme çabalarınızı engelleyerek, yemeğe neden olur.

Kral Suud Üniversitesi Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, grelin seviyelerinin obez kişiler için sadece hafifçe düştüğü, yani yeterince yediklerinde bile yemeyi bırakma sinyalini alamadıkları anlamına geliyor.

Yapabilecekleriniz: Ghrelinin vücudunuzdaki işlevini geliştirmek için, öğünlerden sonra grelin yanıtını etkileyebilecek şekerli yiyeceklerden kaçının. Her yemeğe protein eklenmesi, sizi daha uzun süre dolu tutarak grelin seviyelerini düşük tutmanın harika bir yoludur.

KORTİZOL
Sıkı teslim tarihleriyle tanışmaya çalışırken meşgulsüz atıştırmalıklar ister misiniz? Bu stres hormonu, ciddi kilo almanızın ardındaki suçlu olabilir. Şekerli şeyler için istek uyandırmanın yanı sıra, yüksek düzeyde stres, vücudunuzun daha fazla yağ depolamasına ve yağ hücrelerinin olgunlaşmasını uyarmasına neden olabilir.

Ve eğer sıkı bir diyet uygularsanız, geri tepebilir. Psikosomatik Tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, düşük kalorili bir diyet, fazla yemek yapma eğiliminde olmanıza neden olan kortizol seviyelerini yükseltebilir.

Yapabilecekleriniz: Akıl sağlığınızı kontrol altında tutmak için stres tetikleyicilerinizi tanımayı öğrenin. İşe takılsanız bile, derin nefes alıp vermek veya rahatlamak için meditasyon yapmak için birkaç dakikanızı ayırın. Ayrıca uyku için yeterli zaman ayırmak çok önemlidir.

ESTROJEN
Birçok kadın menopozda ani kilo artışı görebilir. Östrojen metabolizmasını ve vücut ağırlığını düzenlemede rol oynamaktadır.

Menopoz sırasında östrojen seviyeleri düşerken, karın bölgesinde çoğalan yağın yaygınlaşması yaygındır.

Menopoza girmiyorsanız, östrojen seviyeleriniz kuvvetli egzersizden veya anoreksi gibi yeme bozukluklarından da etkilenebilir.

Yapabilecekleriniz: Östrojen seviyelerinin çok fazla dalgalanmasını önlemek için egzersizi günlük yaşamınıza dahil edin.

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance