What Is Clarifying Shampoo?

Traditional shampoo is great for keeping your hair and scalp clean on a daily basis, but what about when you feel like you need a deeper clean? That’s where clarifying shampoo comes in.
Hair care experts recommend using a clarifying shampoo to get rid of buildup in your hair. Clarifying shampoo is designed for occasional use only and shouldn’t replace your daily cleanser.
If you think your locks could use some help from dullness and excess buildup, read on to see if clarifying shampoo is a good option for your hair.

What are the benefits?
Like other types of hair cleansers, clarifying shampoo is made up of between 80 and 90 percent water. The difference is in the active ingredients. What sets clarifying shampoo apart from other cleansers is its level of heavy surfactants.
Surfactants are soap-like ingredients that get rid of residue, grease, and impurities in your hair. These are much stronger than traditional cleansers.
Examples of surfactants and their specific benefits include:

Ammonium-sodium lauryl sulfate. This ingredient provides the deepest cleanse. These may be best for extreme hair care product buildup or very oily hair.
Chlorides or bromides. These are a milder cleanser, but can help make your hair soft.
Cetyl-fatty alcohols. These have milder cleansing effects.

Are clarifying shampoos safe?
While clarifying shampoo can help get rid of excess buildup, using it too much can have adverse effects.

Using this shampoo more than a couple of times per week can leave your hair feeling dry and dull.

You may also see some flyaways and a lot of frizz.

You’ll also want to be careful if you have color-treated hair. That’s because heavy surfactants may damage your hair color. As a rule of thumb, if a clarifying shampoo doesn’t say it’s color-safe on the label, then it’s likely not suitable for color-treated hair.

Dandruff, seborrheic dermatitis, and psoriasis are other considerations you might have before choosing a clarifying shampoo. Unless the clarifying shampoo also has ingredients like salicylic acid that can control these types of skin and scalp conditions, then the product may not be suitable.
Surfactants could also inadvertently worsen these conditions by drying out your scalp and making the underlying cells produce more oils.

Clarifying shampoo vs. hair detox
A clarifying shampoo has virtually the same goals as a hair detox. They both remove residue, minerals, and oils. The key difference lies in the active ingredients.

Hair detox relies primarily on “natural” ingredients, while clarifying shampoos have more synthetic ingredients that can dry out your hair if you overuse them.

Additionally, a hair detox may utilize deep conditioning ingredients, such as olive oil, shea, or bentonite clay. Clarifying treatments generally don’t add moisture to the hair. A hair detox also aims to get rid of environmental toxins.

How to use clarifying shampoo
Clarifying shampoo is designed for use once or twice per week. You can apply it as you would any other shampoo.

1.Work a small amount in your hands and then apply to your damp scalp, massaging the product until you have a good lather.
2.Leave in your hair for up to 30 seconds.
3.Rinse the shampoo out completely before applying conditioner.

It’s important to use conditioner after every shampoo session. Not only does conditioner help keep your hair soft, but it also seals in moisture in the hair cuticle to keep it from drying out.

You don’t have to use any special conditioner after your clarifying shampoo. Simply apply your regular conditioner to your middle and lower locks in an even layer, wait a few seconds, and then rinse.

Choosing a clarifying shampoo
The type of clarifying shampoo you choose is largely based on your hair type and whether it’s professionally treated at all. You can look at different bottles to see if they’re suitable for dandruff, color-treated hair, or chemically straightened or permed hair.
Shampoos containing larger amounts of surfactants are best if you don’t have any special hair care considerations, including color treatments.
For the deepest clean possible, look for anionic surfactants on the ingredient labels. These include:
  • ammonium lauryl sulfate
  • ammonium laureth sulphate
  • sodium lauryl sulfate
  • sodium stearate
  • alpha-olefin sulfonate
How expensive are clarifying shampoos?
The cost of your clarifying shampoo varies based on whether you pick a drugstore version or a brand-name. It might also be more expensive.

Takeaway
Clarifying shampoo can be a good addition to your hair care routine, but it’s not designed for everyday use. To gain the most benefits, you’ll want to use it in between your regular shampoo days.
For special hair care concerns, such as chemical- or color-treated hair, see your stylist for specific product recommendations. A dermatologist can also help diagnose and treat any underlying scalp conditions affecting your overall hair health.

Canlandırıcı Şampuan Nedir?

Geleneksel şampuan saçınızı ve saç derinizi günlük olarak temiz tutmak için harikadır, peki ya daha derin bir temizliğe ihtiyaç duyduğunuzda ne hissedersiniz? Arındırıcı şampuanın geldiği yer orası.
Saç bakımı uzmanları, saçlarınızdaki birikintiden kurtulmak için berraklaştırıcı bir şampuan kullanmanızı önerir. Arındırıcı şampuan yalnızca ara sıra kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve günlük temizleyicinizin yerine geçmemelidir.

Kilitlerinizin donukluk ve fazla birikimden biraz yardım alabileceğini düşünüyorsanız, şampuanı temizlemenin saçınız için iyi bir seçenek olup olmadığını görmek için okumaya devam edin.

Faydaları nelerdir?
Diğer saç temizleyicilerde olduğu gibi, berraklaştırıcı şampuan yüzde 80 ila 90 sudan oluşur. Fark, aktif bileşenlerdedir. Arındırıcı şampuanı diğer temizleyicilerden ayıran şey, ağır sürfaktan seviyesidir.

Sürfaktanlar, saçınızdaki kalıntı, yağ ve safsızlıklardan kurtulan sabun benzeri maddelerdir. Bunlar geleneksel temizleyicilere göre çok daha güçlü.

Sürfaktan örnekleri ve spesifik yararları şunları içerir:

Amonyum-sodyum loril sülfat. Bu bileşen en derin temizliği sağlar. Bunlar, aşırı saç bakım ürünü birikimi veya çok yağlı saçlar için en iyisi olabilir.
Kloritler veya bromitler. Bunlar daha yumuşak bir temizleyicidir, ancak saçınızı yumuşatmanıza yardımcı olabilir.
Setil-yağlı alkoller. Bunlar daha hafif temizleme etkilerine sahiptir.

Canlandırıcı şampuanlar güvenli midir?
Şampuanı arındırmak aşırı birikimden kurtulmanıza yardımcı olurken, fazla kullanmanın olumsuz etkileri olabilir.

Bu şampuanı haftada birkaç kereden fazla kullanmak saçınızı kuru ve mat hissetmenize neden olabilir.

Ayrıca bazı eşyalar ve bol miktarda kabarıklık görebilirsiniz.

Boyalı saçlarınız varsa dikkatli olmak istersiniz. Bunun nedeni, ağır yüzey aktif maddelerin saç renginize zarar verebilmesidir. Genel bir kural olarak, netleştirici bir şampuan etikette renk güvenli olduğunu söylemezse, muhtemelen renkle işlem görmüş saçlar için uygun değildir.

Kepek, seboreik dermatit ve sedef hastalığı açıklık veren bir şampuan seçmeden önce sahip olabileceğiniz diğer hususlardır. Arındırıcı şampuan ayrıca, bu tür cilt ve kafa derisi koşullarını kontrol edebilen salisilik asit gibi bileşenlere sahip değilse, ürün uygun olmayabilir.
Sürfaktanlar ayrıca kafa derinizi kurutup altta yatan hücrelerin daha fazla yağ üretmesini sağlayarak istemeden de olsa bu koşulları daha da kötüleştirebilir.

Canlandırıcı şampuan ve saç detoksu
Netleştirici bir şampuanın saç detoksuyla neredeyse aynı hedefleri vardır. Her ikisi de artıkları, mineralleri ve yağları temizler. En önemli fark, aktif bileşenlerde yatmaktadır.

Saç detoksu öncelikle “doğal” içeriklere dayanırken, berraklaştırıcı şampuanlar, aşırı kullanım durumunda saçınızı kuruyabilecek daha sentetik bileşenlere sahiptir.

Ek olarak, bir saç detoksu, zeytinyağı, shea veya bentonit kili gibi derin bakım malzemelerini kullanabilir. Netleştirici bakımlar genellikle saça nem katmaz. Bir saç detoksu ayrıca çevresel toksinlerden kurtulmayı da amaçlamaktadır.

Canlandırıcı şampuan nasıl kullanılır
Arındırıcı şampuan haftada bir veya iki defa kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Başka bir şampuan gibi uygulayabilirsiniz.

1. Elinizde az miktarda iş yapın ve sonra nemli saç derinize uygulayın, iyice köpürene kadar ürünü masajlayın.
2. 30 saniye kadar saçınıza bırakın.
3. kremi uygulamadan önce şampuan tamamen durulayın.

Her şampuan seansından sonra saç kremi kullanmak önemlidir. Saç kremi sadece saçınızın yumuşak kalmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kurumasını önlemek için saç maniküründeki nemi de kapar.

Aydınlatıcı şampuanınızdan sonra özel bir saç kremi kullanmak zorunda değilsiniz. Düzenli saç kreminizi orta ve alt kilitlere eşit bir tabaka halinde uygulayın, birkaç saniye bekleyin ve ardından durulayın.

Canlandırıcı bir şampuan seçmek
Seçtiğiniz aydınlatıcı şampuan türü, büyük ölçüde saç tipinize ve profesyonelce tedavi edilip edilmediğine bağlıdır. Kepek, renginde işlenmiş saçlar veya kimyasal olarak düzleştirilmiş veya izin verilen saçlar için uygun olup olmadıklarını görmek için farklı şişelere bakabilirsiniz.
Daha fazla miktarda yüzey aktif madde içeren şampuanlar, renk tedavileri de dahil olmak üzere herhangi bir özel saç bakımına sahip değilseniz.
Mümkün olan en derin temizlik için, bileşen etiketlerinde anyonik yüzey aktif maddeler arayın. Bunlar şunları içerir:
  • amonyum lauril sülfat
  • amonyum laureth sülfat
  • sodyum lauril sülfat
  • sodyum stearat
  • alfa-olefin sülfonat
Canlandıran şampuanları ne kadar pahalı?
Arındırıcı şampuanınızın maliyeti, bir eczane sürümünü veya bir markayı seçmenize bağlı olarak değişir. Aynı zamanda daha pahalı olabilir.

Paket servisi
Berrak şampuan saç bakım rutininize iyi bir katkı olabilir, ancak günlük kullanım için tasarlanmamıştır. En fazla avantajı elde etmek için, normal şampuan günleriniz arasında kullanmak isteyeceksiniz.
Kimyasal veya renkle işlem görmüş saçlar gibi özel saç bakımı endişeleri için, belirli ürün önerileri için stilistinize bakın. Bir dermatolog, genel saç sağlığınızı etkileyen her türlü kafa derisi hastalığının teşhis ve tedavisine de yardımcı olabilir.

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance