Why Gardening Doesn't Have to Give You Lower Back Pain

Tips to preventing aches and pains

Gardening may seem peaceful and slow-paced, but it’s hard work for your body — especially if you struggle with chronic pain. That’s why it’s important to take the smart approach and use all of the tricks and tools available to help you.

Pain management specialist shares five tips for avoiding injuries and minimizing the impact of gardening on your body:

1. Start with the best medicine — prevention
Gardening is a strenuous activity that works a lot of muscles and joints. It involves a range of motions, including standing, leaning, kneeling, crouching, bending over, squatting, twisting and lifting.

Strong core muscles and flexibility are key to preventing injuries that may happen during gardening, such as lower back pain, strained shoulders or pulled leg muscles.

A sedentary lifestyle, including sitting for long periods of time, can weaken core muscles and quadriceps (the large muscle at the front of the thigh).

Becoming more active is a good idea, though it’s important to condition muscles in the lower back before you start any type of physical activity, including gardening.


2. Pay attention to technique when you’re bending and lifting
In addition to warming up, use the proper techniques to bend and lift to help minimize the impact of gardening on your body.

Try these basic body-mechanic tips for gardeners to help avoid injury and minimize pain:
 • Keep objects close to your body when lifting.
 • Maintain the natural curves of the spine as you work.
 • Bend your knees and squat or kneel to get to ground level instead of bending over.
 • When you are kneeling, be mindful of your position. Try kneeling with one knee on the ground and the other up, and switch knees as needed to alleviate pressure.
 • Keep your movements smooth and avoid any sudden twisting or reaching motions.
 • Switch activities and adjust your posture frequently to reduce the risk of repetitive-motion injuries.
3. Don’t tackle too much at once
While it may often be tempting to tackle a gardening project in as little time as possible, advised against it. Instead, suggested that learning to pace yourself, taking breaks, staying hydrated and asking for help when needed.

“Listen to your body. It will let you know if you are overworking it. Significantly increasing pain indicates that you need to modify your activity or movement,” she says.

Remembering to stretch after you work is important too, as it can reduce swelling and ward off stiffness and soreness.

Bahçeciliğin Neden Size Bel Ağrısı Vermesi Gerekmiyor
Ağrıları ve ağrıları önleme ipuçları

Bahçecilik huzurlu ve yavaştır gibi görünebilir, ancak özellikle kronik ağrı ile mücadele ediyorsanız, bedeniniz için zor bir iştir. Bu yüzden akıllı yaklaşımı benimsemeniz ve size yardımcı olacak tüm ipuçlarını ve araçlarınızı kullanmanız önemlidir.

Ağrı yönetimi uzmanı, yaralanmaları önlemek ve bahçeciliğin vücudunuz üzerindeki etkisini en aza indirgemek için beş ipucu paylaşıyor:

1. En iyi ilaçla başlayın - önleme
Bahçecilik, çok sayıda kas ve eklemi çalıştıran yorucu bir aktivitedir. Ayakta durma, eğilme, diz çökme, çömelme, eğilme, çömelme, bükülme ve kaldırma gibi çeşitli hareketleri içerir.

Güçlü çekirdek kasları ve esneklik, bel ağrısı, gergin omuzlar veya çekilmiş bacak kasları gibi bahçecilik sırasında meydana gelebilecek yaralanmaları önlemenin anahtarıdır.

Uzun süre oturmak da dahil olmak üzere yerleşik bir yaşam tarzı, çekirdek kaslarını ve kuadrisepsleri (uyluğun önündeki büyük kas) zayıflatabilir.

Daha aktif olmak iyi bir fikirdir, ancak bahçe işleri de dahil olmak üzere herhangi bir fiziksel aktiviteye başlamadan önce alt kasları kaslara sokmak önemlidir.

2. Bükerken ve kaldırırken tekniğe dikkat edin
Isınmanın yanı sıra, bahçeciliğin vücudunuzdaki etkisini en aza indirmeye yardımcı olmak için bükmek ve kaldırmak için uygun teknikleri kullanın.

Bahçıvanlar için yaralanmayı önlemek ve ağrıyı en aza indirgemek için bu temel vücut mekaniği uçlarını deneyin:

 • Nesneleri kaldırırken vücudunuza yakın tutun.
 • Çalışırken omurganın doğal kıvrımlarını koruyun.
 • Dizlerinizi bükün ve bükülmek yerine zemin seviyesine gelmek için çömelin veya diz çökün.
 • Diz çökerken pozisyonunuza dikkat edin. Dizleri yere diğeri diğeriyle diz çökmeyi deneyin ve basıncı azaltmak için dizleri gerektiği gibi değiştirin.
 • Hareketlerinizi pürüzsüz tutun ve ani kıvrılma veya uzanma hareketlerinden kaçının.
 • Tekrarlayan hareket yaralanmaları riskini azaltmak için faaliyetleri değiştirin ve duruşunuzu sık sık ayarlayın.

3. Aynı anda çok fazla mücadele etmeyin
Genellikle bir bahçe projesinin mümkün olan en kısa sürede ele alınması cazip gelse de, bunun için tavsiye edilir. Bunun yerine, kendinizi geliştirmeyi öğrenmeyi, ara vermeyi, susuz kalmayı ve gerektiğinde yardım istemeyi önerdi.

“Vücudunu dinle. Fazla çalışıp çalışmadığınızı size söyleyecektir. Belirgin derecede artan ağrı, aktivitenizi veya hareketinizi değiştirmeniz gerektiğini gösterir ”diyor.

İşten sonra gerilmeyi hatırlamak da önemlidir, çünkü şişliği azaltabilir ve sertliği ve kederi önleyebilir.

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance