New Device Can Detect Fluoride Contamination In Water


SION-105 is a device which can be used on-site by anyone. In addition, it is luminescent by default, but darkens when it encounters fluoride ions.

Concentration of fluoride over 2ppm can cause serious health issues.

Researchers have built a new device to accurately measure fluoride concentrations using only a few drops of water with even low contamination, finds a new study.

The device SION-105. It’s portable, considerably cheaper than ones in use now, and can be used on-site by anyone. In addition, it is luminescent by default, but darkens when it encounters fluoride ions.

Measuring fluoride at low concentrations with sufficient accuracy is expensive and requires a well-equipped chemical lab.

Kyriakos Stylianou at EPFL Valais Wallis in Switzerland said SION-105 detects fluorides by adding only a few droplets of water and by monitoring the colour change of the metal-organic frameworks (MOFs).

Yeni Cihaz Sudaki Florür Kirliliğini Algılayabilir

SION-105, sahada herkes tarafından kullanılabilecek bir cihazdır. Ek olarak, varsayılan olarak parlaktır, ancak florür iyonlarıyla karşılaştığında kararır.

Floridin 2 ppm üzerindeki konsantrasyonu ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Araştırmacılar, düşük kontaminasyonlu bile olsa birkaç damla su kullanarak florid konsantrasyonlarını doğru bir şekilde ölçmek için yeni bir cihaz geliştirdiler, yeni bir çalışma buluyorlar.

Cihaz SION-105. Taşınabilir, şu anda kullanımda olduğundan çok daha ucuz ve sahada herkes tarafından kullanılabilir. Ek olarak, varsayılan olarak parlaktır, ancak florür iyonlarıyla karşılaştığında kararır.

Florürün düşük konsantrasyonlarda yeterli hassasiyetle ölçülmesi pahalıdır ve iyi donanımlı bir kimyasal laboratuvar gerektirir.

İsviçre'deki EPFL Valais Wallis'teki Kyriakos Stylianou, SION-105'in sadece birkaç damla su ekleyerek ve metal-organik çerçevelerin (MOF'ler) renk değişimini izleyerek florürleri tespit ettiğini söyledi.

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance