Best Ear Plugs for Swimming in 2019


Confused about what kind of ear plugs are best for swimming? Here’s what you need to know about choosing the best pair to keep your ears dry.

Over years and years of laps (good grief I’m old) I’ve had the distinct pleasure (?) of having tried every single type of swimming ear plugs imaginable.

Ear plugs were a necessity from almost day one of my swimming career, and the long line of debilitating earaches I suffered through high school were a constant and painful reminder.

During this time I tried just about every set of ear plug for swimming I could get my hands on. When it came to keeping water out of my ears when swimming, I would try anything.

As a young age grouper my parents dropped a couple hundred dollars on a set of custom-fitted earplugs. And through it all, there’s been one pair of ear plugs that has stood the test of time, from my earliest days as an 8-year old to this morning’s lap session at the local pool.

Here’s a breakdown of what you need to know about earplugs for swimming, and which ones are the absolute best. (Read if you want to skip ahead to the best earplugs for swimmers..)

The Choices: Ear Plugs for Swimmers

Even though the job is relatively straight-forward—keep water out of the ear canal—the solutions vary greatly in effect and cost. Here are the different kinds of ear plugs for swimmers:

Custom plastic ear plugs. Although these were by far the most expensive pair of earplugs I’ve ever used, they were also the very worst at actually keeping water out of my ear.

They fit great, but not tightly enough against my ear to keep water out. Easily the most expensive option. (Sorry mom and dad.)

Foam earplugs. Foam earplugs, while super cheap (they are the ones that look like little foam fingertips), they are not very useful for water-born activities.

I’ve used this particular type of ear plug successfully in the past—for getting some peace and quiet while sleeping on an airplane.

Great for blocking out snoring and loud music, not so great for blocking out water.

Silicone ear plugs. The first of two types of silicone ear plugs for swimmers are these ones. The good thing about them is that they are pre-molded, meaning you can wash them after use and get a lot of mileage out of them.

That being said, I’ve yet to try a pair that stayed in my ears for longer than half a lap. I’ve tried wrapping my swim cap around and over my ears (not comfortable), and used every brand I could. None worked.

Silicone putty ear plugs. These kind of ear plugs, I would say the most popular kind you see with swimmers, are made of usually somewhat clear moldable silicone that you can ball up and jam into your ear, getting a custom fit every time you use them.

Because you can fit the plug to the unique shape of your ear hole you get a tighter, less leaky fit. They are harder to clean and with regular use will only get a few weeks out of each pair.

Several different swim companies produce them (including TYR and Speedo), but there is one that has consistently produced the best ones.

2019'de Yüzme için En İyi Kulak Tıkaçları

Hangi tür kulak tıkaçlarının yüzmek için en iyisi olduğu konusunda karıştı? Kulaklarınızı kuru tutmak için en iyi çifti seçmek hakkında bilmeniz gerekenler.

Yıllar boyunca ve yıllar boyunca (yaşlandığım için iyi bir keder) akla gelebilecek her tür yüzme kulağı fişini denemekten ayrı bir zevk aldım (?).

Kulak tıkaçları, yüzme kariyerimin neredeyse ilk gününden itibaren bir zorunluluktu ve lise boyunca çektiğim uzun soluklu çürüme çizgileri sürekli ve acı verici bir hatırlatıcıydı.

Bu süre zarfında yüzmek için hemen hemen her kulak kulağını denedim, ellerimi kaldırabilirdim. Yüzerken suyu kulaklarımdan uzak tutmaya gelince, her şeyi denerdim.

Küçük yaş grubundaki bir ailem olarak ailem, bir dizi özel kulak tıkacı üzerine birkaç yüz dolar düşürdü. Ve her şeyden önce, en erken günlerimden 8 yaşına kadar bu sabahki yerel havuzdaki bu sabahki seansa kadar zamanın sınanmasına uğrayan bir çift kulak tıkacı oldu.

İşte yüzmek için kulak tıkacı hakkında bilmeniz gerekenler ve hangileri en iyisi? (Yüzücüler için en iyi kulaklıklara atlamak istiyorsanız lütfen okuyun.)

Seçenekler: Yüzücüler İçin Kulak Tıkacı

İş göreceli olarak düz olsa bile - suyu kulak kanalından uzak tutun - çözümler etki ve maliyet bakımından büyük ölçüde değişir. İşte yüzücüler için farklı kulak tıkacı tipleri:

Özel plastik kulak tıkacı. Bunlar bugüne dek kullandığım en pahalı kulaklıklar olmasına rağmen, suyu kulağımdan uzak tutmada en kötüsü de onlardı.

Mükemmel, ancak suyu dışarıda tutacak kadar kulağıma sıkıca oturmuyorlar. Kolayca en pahalı seçenek. (Üzgünüm anne ve baba.)

Köpük kulaklıklar. Köpük kulaklıklar, süper ucuz olmasına rağmen (küçük köpük parmak uçlarına benzeyenlerdir), su kaynaklı aktiviteler için çok kullanışlı değillerdir.

Geçmişte bu özel kulak tıkacıyı başarıyla kullandım - uçakta uyurken biraz huzur ve sükunet sağlamak için.

Horlama ve yüksek sesle müziği engellemek için harika, suyu engellemek için çok iyi değil.

Silikon kulak tıkaçları. Yüzücüler için iki tür silikon kulak tıkacı ilk olarak bunlar. Onlarla ilgili iyi olan şey, önceden kalıplanmış olmalarıdır, yani kullandıktan sonra onları yıkayabilir ve çok fazla kilometre uzaklaştırabilirsiniz.

Olduğu söyleniyor, henüz kulağımda yarım turdan daha uzun süre kalmış bir çifti denemedim. Yüzme kapağımı kulaklarımın çevresine ve etrafına (rahat değil) sarmayı denedim ve yapabileceğim her markayı kullandım. Hiçbiri işe yaramadı.

Silikon macun kulak tıkacı. Bu tür kulak tıkaçları, yüzücülerle gördüğünüz en popüler türün, topladığınız ve kulağınıza sıkıştırabileceğiniz ve bunları her kullandığınızda özel bir şekilde uydurabileceğiniz, genellikle biraz net, silikondan yapılmış olduğunu söyleyebilirim.

Fişi kulak deliğinizin benzersiz şekline takabileceğiniz için daha sıkı, daha az sızdırmaz bir yapı elde edersiniz. Temizlenmesi daha zordur ve düzenli kullanımda her çiftten sadece birkaç hafta alır.

Birkaç farklı yüzme şirketi onları üretiyor (TYR ve Speedo dahil), ancak sürekli olarak en iyisini üretenler var.

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance