Do Hair Skin And Nail Supplements Work?

STORY AT-A-GLANCE
  • Healthy hair, skin and nails depend on three main structural proteins: solubilized keratin, collagen peptides and elastin, but there are other plant-based supplements that benefit these areas for more vibrant health
  • Other integrative interventions include extracts from the herb Polypodium leucotomos, a plant-based supplement for sensitive skin, nicotinamide (aka niacinamide) for skin cancer protection and phytoceramides (plant-derived lipids)
  • Factors that cause problems for your hair, skin and nails fall into two categories: intrinsic factors, such as the aging process, and fluctuating hormone levels
  • A combination of specific supplements can help strengthen your hair, skin and nails from the inside out
Shiny hair and fingernails (and toenails) that are smooth and uniform in color, and soft, glowing skin are typically viewed as some of the more visible signs of health. Most children have all of the above, but often with factors like stress hormones, oxidative stress and a less-than-healthy diet, your hair and nails can become dry and brittle, and your skin rough and blemished.

If you've ever roamed the aisles where supplements are stocked, no doubt you've noticed — and possibly even tried — vitamins or minerals advertising help for your hair, skin and nails. You also may have noticed that there are dozens of products to wade through. It's hard to know what will work and which will be a waste of money.

How possible is it for something in a capsule to make a difference? Can something that’s good for your hair also help your skin, and vice versa? One thing that may make such questions even more complicated is the fact that the Food and Drug Administration doesn’t have the authority to regulate dietary supplements before they hit the market.1

While dermatologists may say they aren't in the habit of recommending supplements to healthy people, that doesn't mean they won't be beneficial. In fact, here's where they make themselves useful: Besides lifestyle changes, knowing the nutritional and supplemental choices you need to make can make all the difference.

Factors That Can Compromise the Health of Your Hair, Skin and Nails
Healthy hair, skin and nails depend on three main structural proteins: solubilized keratin, collagen peptides and elastin.2 Other integrative interventions include the herb Polypodium leucotomos extract, a plant-based supplement for sensitive skin,3 nicotinamide (aka niacinamide) for skin cancer protection4 and phytoceramides (plant-derived lipids).5 Factors that cause problems fall into two categories.
Is There Help for 'Bad' Hair, Sad Hair and Hair Loss?
Other problems involving hair include those resulting from vitamin and/or mineral deficiencies, as well as hypothyroidism and alopecia.

Androgenetic alopecia is a type of hair loss that, for men, starts with a receding hairline; for women it’s usually all-over thinning hair.8 Alopecia areata produces unexpected balding in circular patches or all over.9 Traction alopecia results from hairstyles like tight ponytails or "corn rows," which is often reversible.10 A 2017 study suggested that "efficacious therapies are possible in the foreseeable future."11

Saç Derisi Ve Tırnak Takviyeleri İşe Yarar Mı?

BİR BAKIŞTA HİKAYE
  • Sağlıklı saç, cilt ve tırnaklar üç ana yapısal proteine ​​bağlıdır: çözündürülmüş keratin, kolajen peptidleri ve elastin, ancak daha canlı bir sağlık için bu alanlara yarar sağlayan başka bitkisel bazlı takviyeler de vardır.
  • Diğer bütünleştirici müdahaleler, hassas ciltler için bitkisel bazlı bir destek, cilt kanseri koruması için bitkisel nikotinamid (aka niasinamid) ve bitki kaynaklı lipitler) olan bitki Polipodyum lökotomos ekstrelerini içerir.
  • Saçınız, cildiniz ve tırnaklarınız için sorunlara neden olan faktörler iki kategoriye ayrılır: yaşlanma süreci ve dalgalanma hormonu seviyeleri gibi içsel faktörler
  • Spesifik takviyelerin bir kombinasyonu saçınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı içten dışa doğru güçlendirmeye yardımcı olabilir
Pürüzsüz ve renkli, pürüzsüz ve homojen parlak saçlar ve tırnaklar (ve ayak tırnakları) ve yumuşak, parlak ciltler tipik olarak daha belirgin sağlık belirtileri olarak görülür. Çocukların çoğu yukarıdakilerin hepsine sahiptir, ancak sıklıkla stres hormonları, oksidatif stres ve daha az sağlıklı beslenme gibi faktörlerle saç ve tırnaklarınız kuru ve kırılgan hale gelebilir ve cildiniz pürüzlü ve lekelenebilir.

Eğer takviyelerin stoklandığı koridorları hiç dolaştırdıysanız, saçınıza, cildinize ve tırnaklarınıza reklam veren vitamin veya mineraller fark etmişsinizdir - hatta muhtemelen denemişsindir. Ayrıca, göz atmanız gereken onlarca ürün olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Neyin işe yarayacağını ve hangisinin para kaybı olacağını bilmek zor.

Kapsül içindeki bir şeyin fark yaratması ne kadar mümkün? Saçınız için iyi olan bir şey aynı zamanda cildinize de yardımcı olabilir mi? Bu tür soruları daha da karmaşık hale getirebilecek şeylerden biri, Gıda ve İlaç İdaresi'nin gıda takviyelerini piyasaya çıkmadan önce düzenleme yetkisine sahip olmamasıdır.

Dermatologlar, sağlıklı insanlara takviye önerme alışkanlığı içinde olmadıklarını söylese de, bu faydalı olmayacakları anlamına gelmez. Aslında, işte kendilerini işe yarar hale getirdikleri yer: Yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra, yapmanız gereken besinsel ve tamamlayıcı seçimleri bilmek de her şeyi değiştirebilir.

Saç, cilt ve tırnak sağlığınıza zarar verebilecek faktörler
Sağlıklı saç, cilt ve tırnaklar üç ana yapısal proteine ​​bağlıdır: çözündürülmüş keratin, kollajen peptidleri ve elastin.2 Diğer bütünleştirici müdahaleler arasında, hassas ciltler için bitkisel bazlı bir destek, cilt kanseri için 3 nikotinamid (aka niasinamid) olan bitki Polypodium leucotomos özü bulunur. koruma4 ve fitoseramidler (bitki kaynaklı lipitler) .5 Sorun oluşturan faktörler iki kategoriye ayrılır.

'Kötü' Saç, Üzücü Saç ve Saç Dökülmesine Yardım Var mıdır?
Saçı içeren diğer problemler arasında, hipotiroidizm ve alopesi gibi vitamin ve / veya mineral eksikliklerinden kaynaklananlar bulunur.

Androgenetik alopesi, erkekler için uzaklaşan bir saç çizgisiyle başlayan bir tür saç dökülmesidir; Kadınlar için genellikle çok ince saçları inceltir. 8 Alopesi areata, yuvarlak başlı beklenmedik saçsızlar üretir

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance