Sleeping With The TV On Can Make You Gain Weight

Dozing off to late-night TV or sleeping with other lights on may mix up your metabolism and lead to weight gain and even obesity, a research suggests.

A study published Monday isn’t proof, but it bolsters evidence suggesting that too much exposure to light at night could pose health risks.

“Evolutionarily we are supposed to be sleeping at night, in a dark place,” said scientists. “It’s much more important than people realize for a whole variety of health reasons.”

Daily exposure to light and darkness helps maintain our 24-hour body clock, which regulates metabolism, sleep-promoting hormones, blood pressure, and other bodily functions.

Women in the study had medical exams and filled out health and lifestyle questionnaires when they enrolled and periodically after. Those who reported sleeping at night in a room with a television on or a light were more likely to gain at least 11 pounds over about five years than those who slept in darkness. They were also about 30 percent more likely to become obese.

Animal research and smaller studies in humans have linked prolonged light exposure with weight gain. Exactly how is uncertain but scientists think disruption in release of hormones related to sleep and appetite may be involved.

The study is important because it highlights a behavior that can be easily changed to reduce the risk of gaining weight. Properly timed light should be considered as part of a healthy lifestyle, along with exercise and good nutrition.

TV İle Uyumak Size Kilo Aldırıyor Olabilir

Bir araştırma, gece yarısı televizyonlarına uymanın veya diğer ışıkların yanına yatmanın metabolizmanızı karıştırıp kilo almanıza ve hatta şişmanlığa yol açabileceğini gösteriyor.

Pazartesi günü yayınlanan bir çalışma kanıt değil, ancak geceleri ışığa çok maruz kalmanın sağlık riskleri doğurabileceğini gösteren kanıtları destekliyor.

Bilim adamları, “Evrimsel olarak geceleri karanlık bir yerde uyumamız gerekiyordu” dedi. “Çok çeşitli sağlık nedenlerinden ötürü insanların farkettiğinden çok daha önemli.”

Günlük ışığa ve karanlığa maruz kalmak, metabolizmayı, uykuyu teşvik eden hormonları, kan basıncını ve diğer vücut fonksiyonlarını düzenleyen 24 saatlik vücut saatimizin korunmasına yardımcı olur.

Çalışmaya katılan kadınların sağlık muayeneleri yapıldı ve sağlık ve yaşam tarzı anketleri kayıt olduklarında ve sonrasında düzenli aralıklarla dolduruldu. Gece televizyon izleyen veya ışığı olan bir odada uyuduğunu bildirenlerin, karanlıkta uyuyanlardan yaklaşık beş yıl boyunca en az 11 kilo almaları daha olasıydı. Ayrıca obez olma olasılığı yüzde 30 daha fazlaydı.

Hayvan araştırmaları ve insanlarda yapılan küçük çalışmalar, uzun süreli ışığa maruz kalmayı kilo alımına bağladı. Kesin olarak belirsiz olan ancak bilim adamları uyku ve iştahla ilgili hormon salınımında bir bozulma olabileceğini düşünüyor.

Çalışma önemlidir, çünkü kilo alma riskini azaltmak için kolayca değiştirilebilecek bir davranışı vurgulamaktadır. Doğru zamanlanmış ışık, egzersiz ve iyi beslenmenin yanı sıra sağlıklı bir yaşam tarzının bir parçası olarak düşünülmelidir.

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Safety 1st Grip n' Twist Door Knob Covers - 4pk