The Bacteria-Riddled Item You're Using


Be honest: How often do you wash your sheets? For the majority of people, it’s not often enough. One survey found that 55% of single men between the ages 18 and 25 reported changing their sheets only four times a year. Yep — you read that right. If the thought makes you cringe, it should. Considering that you shed around 15 million skin cells each night, washing your sheets four times a year is nowhere near enough to keep them clean and fresh. One item in particular you should be washing regularly: your pillow.

Your pillow comes into direct contact with your skin each night, so it can quickly become a breeding ground for bacteria. The longer you go without washing your sheets, the greater the chances that dust mites will procreate and multiply. 15 million skin cells each night, remember? Just think of all the food you’re providing these little creatures by skipping wash cycles. In no time at all, you can end up sharing your bed with hundreds of thousands of the microscopic spider-like bugs. Cringing now?

Dust mites aren’t the only concern when it comes to unwashed sheets. Fungus can also grow on an unwashed pillowcase, which can end up affecting your lungs and other organs. One study found that an unwashed pillowcase and bed sheets had up to 39 times more bacteria than pet food bowls and several thousand times more bacteria than a toilet seat.

If you’ve been experiencing an acne breakout, your dirty pillowcase may be to blame. The oils from your skin, along with lotion and makeup, can build up on your pillow over time and transfer back to your skin each night, clogging your pores and inducing acne. An overload of dust mites can also cause cold-like symptoms, such as red, itchy eyes and a runny nose.

Luckily, there’s a simple way to avoid all of this — wash your sheets!

The Sleep Foundation also recommends replacing your pillows every one to two years and extending the life of your pillow by washing it every six months. You’ll know it’s definitely time to replace your pillow when it becomes lumpy, the shape and comfort no longer resembles a new pillow, or you fold it in half and it doesn’t quickly bounce back.

Feeling lethargic or unproductive lately? You may want to look at your sleep habits. Getting enough high-quality sleep is a major factor in improving your mood and overall health. Yet a lot of people fall short on it, increasing their risk for various health problems.

If this is an issue you’re struggling with, Sleep 101 is a guide you just might need. This page will open your eyes to the health benefits of sleep and give you tips on how to get enough. Discover how you can cultivate an environment that will help you to drift off to dreamland easily, so you will always wake up feeling refreshed and invigorated.

Kullanmakta Olduğunuz Bakterili Nesne

Dürüst olun: Çarşaflarınızı ne sıklıkta yıkıyorsunuz? İnsanların çoğu için bu yeterli değildir. Bir anket 18 ve 25 yaş arasındaki bekar erkeklerin% 55'inin çarşaflarını yılda sadece dört kez değiştirdiğini bildirdi. Evet, doğru okudun. Düşünce sizi sinirlendirirse, yapmalı. Her gece yaklaşık 15 milyon cilt hücresi döktüğünüzü düşününce, çarşaflarınızı yılda dört kez yıkamak, onları temiz ve taze tutacak kadar yakın değildir. Özellikle bir eşya düzenli olarak yıkanmalıdır: yastığınız.

Yastığınız her gece cildinizle doğrudan temas eder, böylece bakteriler için hızlı bir üreme alanı haline gelir. Yapraklarınızı yıkamadan uzadıkça, toz akarlarının çoğalması ve çoğalması olasılığı artar. Her gece 15 milyon cilt hücresi, hatırladın mı? Sadece bu küçük yaratıklara sunduğunuz tüm yiyecekleri yıkama çevrimlerini atlayarak düşünün. Hiçbir zaman, yatağınızı yüzbinlerce mikroskobik örümcek benzeri böcekle paylaşmayacaksınız. Şimdi mi korkuyorsun?

Toz akarları, yıkanmamış çarşaflarda tek sorun değil. Mantar ayrıca ciğerlerinizi ve diğer organlarınızı etkileyebilecek olan yıkanmamış bir yastık kılıfında da büyüyebilir. Bir çalışma, yıkanmamış bir yastık kılıfı ve çarşafın evcil hayvan maması kaselerinden 39 kat daha fazla bakteri ve klozetten birkaç bin kat daha fazla bakteri bulduğunu buldu.

Bir sivilce kopması yaşıyorsanız, kirli yastık kılıfınızı suçlamak olabilir. Cildinizdeki yağlar, losyon ve makyajla birlikte zamanla yastığınızda birikebilir ve her gece cildinize geri dönerek gözeneklerinizi tıkayabilir ve akneleri indükleyebilir. Aşırı miktarda toz akarları, kırmızı, kaşıntılı gözler ve burun akıntısı gibi soğuk algınlığı belirtilerine neden olabilir.

Neyse ki, bunlardan kaçınmanın basit bir yolu var - çarşaflarınızı yıkayın!

Uyku Vakfı ayrıca, her 1-2 yılda bir yastıklarınızı değiştirmenizi ve altı ayda bir yıkayarak yastığınızın ömrünü uzatmanızı önerir. Topaklandığında yastığınızı değiştirme zamanının kesinlikle geldiğini, şeklin ve konforun artık yeni bir yastığa benzemediğini ya da ikiye katladığınızı ve çabucak geri dönmediğini bileceksiniz.

Son zamanlarda uyuşuk mu yoksa verimsiz mi hissediyorsunuz? Uyku alışkanlıklarına bakmak isteyebilirsin. Yeterince yüksek kalitede uyku almak, ruh halinizi ve genel sağlığınızı iyileştirmede önemli bir faktördür. Yine de birçok insan yetersiz kalmakta ve çeşitli sağlık sorunları için risklerini arttırmaktadır.

Bu, uğraştığınız bir sorunsa, Sleep 101, ihtiyaç duyabileceğiniz bir rehberdir. Bu sayfa, gözlerinizi uykunun sağlığa yararlarına açacak ve size yeterince nasıl ulaşabileceğiniz konusunda ipuçları verecektir. Hayal dünyasına kolayca sürüklenmenize yardımcı olacak bir ortamı nasıl geliştirebileceğinizi keşfedin, böylece tazelenmiş ve canlanmış hissi uyandıracaksınız.

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance