The Detriments and Benefits of Tanning

For decades, public has been warned about the dangers of tanning. Each year, doctors diagnose skin problems more than any other type. Overexposure to ultraviolet radiation from the sun, artificial sunbeds, and sunlamps causes around 90 percent of all non-melanoma cancers. Research indicates some methods used to achieve a tan are unsafe and cause issues such as premature aging. Nonetheless, tanning continues to be a popular enhancement procedure for both men and women for its ability to deliver that “healthy glow.”

1. Tans and Melanin

The body produces melanin, a pigment that adds color to human skin, hair, and eyes. Melanin provides a small amount of protection from the sun. Specialized skin cells called melanocytes increase the production of melanin when sunlight touches the skin. This increase in melanin production is a protective response that changes the skin's color. Lighter-skinned people may burn, while darker-skinned people turn a darker brown, which is what people refer to as “getting a tan.” Others may get freckles, which are uneven patches of melanin.

2. Sunburns and Tanning

One of the risks associated with tanning is sunburn, which occurs when the skin cannot produce more melanin fast enough to prevent damage to the skin and the deeper blood vessels underneath the skin. The damaged blood vessels cause inflammation, and the skin turns red. Sunburns often cause mild to moderate pain. Sometimes, the severity of sunburn is not evident until about 48 hours after the exposure. Severe sunburns may cause nausea as well. Peeling and itching often follow a sunburn. This is the process of white blood cells attacking and removing the damaged skin cells. Many studies link severe sunburn with the development of a dangerous form of skin problem called melanoma.

3. The Base Tan Concept

Although it seems to make sense, the base tan concept is actually a myth. Many sun worshippers believe that getting a tan before a trip to a sun-drenched locale will prevent sunburn. Skin experts say that a base tan is an equivalent of wearing a sunscreen with a sun protection factor (SPF) of three to four, which means that a person can expose their skin to four times more sun before burning. In comparison, the American Cancer Society recommends using a broad spectrum sunscreen offering SPF 30 or higher to avoid the dangers of tanning. A base tan falls far below that level and therefore offers little or no protection against harmful UV rays and sunburn.

4. Tanning Room

Nearly eight million women and two million men tan indoors, with about half of them starting the practice before the age of 21, according to a Dermatology Association. Although long believed to be a safer method of tanning, numerous studies now indicate otherwise. Indoor tanning equipment emits both ultraviolet A (UVA) or long-wave rays, and ultraviolet B (UVB) or short-wave rays. The amount of radiation these machines produce equals or exceeds the amount produced by the sun. Studies show excessive UV levels damage the skin’s cellular DNA and produce genetic mutations that can lead to skin cancer. All indoor tanning equipment have warning labels.

5. Sunlamps

A variety of sunlamp products on the market offer quick-and-easy tanning methods for the face and body. Some also promise a replenishment of vitamin D and relief from seasonal affective disorder. Although doctors may prescribe specific lamps to treat depression, sleep disorders, and other medical conditions, these types of sunlamps also filter out all UV light. Sunlamps sold as tanning equipment emit both UVA and UVB rays that have the potential for causing skin problem.

6. Tanning Pills and Accelerators

These products could be harmful in high doses. Tanning accelerators are available in lotion or pill form. They contain tyrosine, an amino acid; however, they are not only ineffective but could be dangerous. Sunless tanners interact with the skin’s proteins and produce a darker color. The only color additive for extender products is dihydroxyacetone.

7. Premature Aging

Dermatologists warn that excessive sun exposure and tanning can result in premature aging of the skin. Genetics plays a role in skin texture changes, however sun exposure is the primary cause of wrinkles, and light-skinned people are more prone to damage. Signs of premature aging include wrinkles, lax skin, brown spots, and dull skin tone. The lips usually thin out and deep vertical lines appear around the mouth. UV radiation speeds up the aging process and breaks down the collagen and elastin fibers that make up the skin’s connective tissue layer.

8. Tanning Benefits the Physical Appearance

Though the negative effects of excessive sun exposure are undeniable, sensible tanning offers a variety of aesthetic benefits. Tanning continues to be a common practice around the world because the results make people happy. Not only does it improve a person’s appearance, as far as society is concerned, but it also boosts their self-confidence. Tanning evens out skin tone, improves skin texture, and adds contour to features such as the cheekbones. A bronzed skin tone also defines muscles, including the abdominals, to create a slimmer-looking physique.

9. Tanning Addiction
The continued popularity of tanning led researchers to investigate the possibility that tanning is an addictive behavior for some individuals. The research found that UV light increases endorphins, which are responsible for feelings of well-being that could lead to an addiction. A Medical Center conducted a study in 2017 that concluded 20 percent of women who tan show signs of tanning dependency. The Centers for Disease Control studied more than 27,000 adults, 171 of whom had histories of melanoma. Of those, 15.4% were melanoma survivors who continued to use tanning beds. Many medical professionals believe tanning addiction is a public health issue.

Bronzlaşmanın Zararları ve Yararları

Onlarca yıldır halk bronzlaşma tehlikeleri konusunda uyarıldı. Her yıl, doktorlar cilt problemlerini diğer tiplerden daha fazla teşhis ediyorlar. Güneşten gelen ultraviyole ışınlarına, yapay şezlonglara ve güneş ışınlarına aşırı maruz kalma, tüm melanom dışı kanserlerin yaklaşık yüzde 90'ına neden olur. Araştırma, bronzlaşmaya ulaşmak için kullanılan bazı yöntemlerin güvensiz ve erken yaşlanma gibi sorunlara neden olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, bronzlaşma hem erkek hem de kadınlar için bu “sağlıklı parlamayı” sağlama kabiliyeti nedeniyle popüler bir geliştirme prosedürü olmaya devam ediyor.

1. Bronzluklar ve Melanin

Vücut, insan cildine, saçlarına ve gözlerine renk katan bir pigment olan melanin üretir. Melanin güneşten az miktarda koruma sağlar. Melanosit adı verilen özel cilt hücreleri, güneş ışığı cilde temas ettiğinde melanin üretimini arttırır. Melanin üretimindeki bu artış, cildin rengini değiştiren koruyucu bir cevaptır. Daha açık tenli insanlar yanabilirken, daha koyu tenli insanlar daha koyu kahverengiye döner, bu da insanların “bronzlaşma” olarak adlandırdığı şeydir.

2. Güneş Yanıkları ve Bronzlaşma

Bronzlaşma ile ilişkili risklerden biri, cildin ve cildin altındaki derin kan damarlarının zarar görmesini önleyecek kadar hızlı bir şekilde melanin üretemediğinde ortaya çıkan güneş yanığıdır. Hasar görmüş kan damarları iltihaplanmaya neden olur ve cilt kızarır. Güneş yanıkları genellikle hafif ve orta derecede ağrıya neden olur. Bazen, güneş yanığının şiddeti, maruziyetten yaklaşık 48 saat sonraya kadar belli olmaz. Şiddetli güneş yanıkları da mide bulantısına neden olabilir. Soyulma ve kaşınma genellikle bir güneş yanığı takip eder. Bu, zarar görmüş cilt hücrelerine saldıran ve çıkan beyaz kan hücrelerinin işlemidir. Birçok çalışma şiddetli güneş yanığı, melanom denilen tehlikeli bir cilt problemi formunun gelişimi ile bağlantılıdır.

3. Temel Bronzluk Kavramı

Her ne kadar mantıklı görünse de, temel bronzluk kavramı aslında bir efsanedir. Birçok güneş tapanı, güneşin battığı yerlere gitmeden önce bronzlaşmanın güneş yanığını önleyeceğine inanmaktadır. Deri uzmanları, baz bronzluğun güneş koruma faktörüne (SPF) üç ila dört bir güneş koruyucu takmaya eşdeğer olduğunu söylüyor, bu da bir kişinin cildini yanmadan önce dört kat daha fazla güneşe maruz bırakabileceği anlamına geliyor. Buna karşılık, Amerikan Kanser Derneği, bronzlaşma tehlikelerini önlemek için SPF 30 veya daha yüksek bir ürün sunan geniş spektrumlu güneş koruyucuları kullanılmasını önerir. Baz bronzluk bu seviyenin çok altına düşer ve bu nedenle zararlı UV ışınlarına ve güneş yanığına karşı çok az koruma sağlar veya hiç koruma sağlar.

4. Bronzlaşma Odası

Dermatoloji Derneği'ne göre yaklaşık sekiz milyon kadın ve iki milyon erkek iç mekanlarda bronzlaşıyor, yaklaşık yarısı 21 yaşından önce uygulamaya başlıyor. Uzun süredir daha güvenli bir tabaklama yöntemi olduğuna inanılsa da, sayısız araştırma şimdi aksi belirtiyor. Kapalı bronzlaşma ekipmanı hem ultraviyole A (UVA) hem de uzun dalga ışınları ve ultraviyole B (UVB) veya kısa dalga ışınlarını yayar. Bu makinelerin ürettiği radyasyon miktarı güneş tarafından üretilen miktara eşittir veya bu miktardan fazladır. Araştırmalar, aşırı UV seviyelerinin cildin hücresel DNA'sına zarar verdiğini ve cilt kanserine yol açabilecek genetik mutasyonlar ürettiğini gösteriyor. Tüm iç mekan bronzlaşma ekipmanlarının uyarı etiketleri vardır.

5. Güneş Lambaları

Piyasadaki çeşitli güneş lambaları ürünleri yüz ve vücut için hızlı ve kolay bronzlaşma yöntemleri sunar. Bazıları ayrıca D vitamini takviyesi ve mevsimsel duygusal bozukluktan kurtulma sözü veriyor. Her ne kadar doktorlar depresyon, uyku bozuklukları ve diğer tıbbi durumları tedavi etmek için özel lambalar yazsalar da, bu tür güneş lambaları ayrıca tüm UV ışığını da filtreler. Bronzlaşma ekipmanı olarak satılan güneş lambaları, cilt sorununa neden olma potansiyeli olan UVA ve UVB ışınlarını yayar.

6. Bronzlaşma Hapları ve Hızlandırıcıları

Bu ürünler yüksek dozlarda zararlı olabilir. Bronzlaşma hızlandırıcıları losyon veya hap şeklinde bulunur. Bir amino asit olan tirozin; Ancak, bunlar sadece etkisiz değil, tehlikeli olabilir. Güneşsiz bronzlaştırıcılar, cildin proteinleriyle etkileşime girerek daha koyu bir renk üretir. Genişletici ürünler için tek renk katkı maddesi dihidroksiasetondur.

7. Erken Yaşlanma

Dermatologlar, aşırı güneşe maruz kalmanın ve bronzlaşmanın cildin erken yaşlanmasına neden olabileceği konusunda uyarırlar. Genetik cilt dokusunun değişmesinde rol oynar, ancak güneşe maruz kalma kırışıklıkların başlıca nedenidir ve açık tenli insanlar daha fazla hasara meyillidir. Erken yaşlanma belirtileri kırışıklıkları, gevşek cildi, kahverengi lekeleri ve mat cilt tonunu içerir. Dudaklar genellikle incelir ve ağzın çevresinde derin dikey çizgiler belirir. UV radyasyonu yaşlanma sürecini hızlandırır ve cildin bağ dokusu katmanını oluşturan kollajen ve elastin liflerini parçalar.


8. Bronzlaşma Fiziksel Görünümün Faydaları

Aşırı güneşe maruz kalmanın olumsuz etkileri yadsınamaz olsa da, duyarlı bronzlaşma çeşitli estetik faydalar sunar. Bronzlaşma dünya çapında yaygın bir uygulama olmaya devam ediyor çünkü sonuçlar insanları mutlu ediyor. Toplum açısından yalnızca bir kişinin görünüşünü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda özgüvenini de arttırır. Bronzlaşma cilt tonunu dengeler, cilt dokusunu iyileştirir ve elmacık kemikleri gibi özelliklere kontur ekler. Bronzlaşmış bir cilt tonu ayrıca, daha ince görünümlü bir fiziki oluşturmak için karın da dahil olmak üzere kasları tanımlar.

9. Bronzlaşma Bağımlılığı

Bronzlaşmanın devam eden popülerliği, araştırmacıların bazı bireyler için bronzlaşmanın bağımlılık yaratan bir davranış olabileceğini araştırmasına neden olmuştur. Araştırma UV ışığının bir bağımlılığa yol açabilecek refah duygularından sorumlu olan endorfinleri artırdığını buldu. Bir Tıp Merkezi, 2017 yılında bronzlaşma bağımlılığı belirtileri gösteren bronzlaşan kadınların yüzde 20'sini tamamlayan bir çalışma yürütmüştür. Hastalık Kontrol Merkezleri, 171'i melanom öyküsü olan 27.000'den fazla yetişkin üzerinde çalıştı. Bunların% 15.4'ü bronzlaşma yataklarını kullanmaya devam eden melanomdan kurtulanlardı. Pek çok tıp uzmanı bronzlaşma bağımlılığının bir halk sağlığı sorunu olduğuna inanmaktadır.

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance