Things Mosquitoes Don’t Want You To Know

Read these things about mosquitoes.

We love beer

There’s nothing like an ice cold beer on a hot summer night—just make sure to drink up inside. Why? A study by Japanese researchers uncovered that drinking a single beer increases mosquito attraction. Mosquito specialist Grayson Brown, PhD, director of the Public Health Entomology Laboratory in the Department of Entomology at the University of Kentucky, tells CBS News that “CO2 comes bubbling out of a beer when it’s opened. C02 is going to attract mosquitoes that feed mostly on mammals. We know that mosquitoes use CO2 to get close to the mammals.”

Leggings are our favorite accessory

You might think covering up in tight clothes is a smart idea since the pesky bugs won’t be able to attack your bare skin, right? Wrong. A study published in the Journal of Insect Science maintains the popular pants are a fashion don’t! “Spandex is very mosquito-friendly,” says study author Stacy Rodriguez in a press release. “They bite through it.” You’re better off wearing loose-fitting clothing—it makes it harder for mosquitoes to locate exposed skin. Another perk: This type of wardrobe will keep you cooler and redirect the heat–driven insects away from your body.

We wish you wouldn’t wear that perfume

Rodriguez has also found that a popular perfume by Victoria’s Secret called Bombshell can work as a repellent. Despite its pleasant scent, the biting bugs hated the smell. However, because cosmetics contain so many ingredients—some of them proprietary—there’s no way to tell what the active agent is: “It’s probably composed of dozens of secret ingredients, and maybe one or two of them are repellents,” says Rodriguez.

We don’t like well-planned gardens

Mosquitoes dislike a number of lovely smelling flowers and herbs, according to Lawn & Landscape, including rosemary, lemon balm, lavender, marigolds, basil, peppermint, and garlic. The pests have very delicate sensing mechanisms that can be overwhelmed by the aroma of a flowering plant or common household herb. If they can’t smell your skin, blood, or sweat, they will seek out other locations.

We only need a little standing water to breed

Mosquitoes can lay eggs in the standing water you’d find in a bottle cap, reports the Environmental Protection Agency, so scan your yard for any potential breeding areas. The EPA advises “emptying and scrubbing, turning over, covering, or throwing out any items that hold water like tires, buckets, planters, toys, pools, birdbaths, flowerpot saucers, or trash containers.” The pest control company Orkin warns that “water is also a food source while mosquitoes are in their aquatic stages. Mosquitoes feed on the many kinds of particulate matter that occur in water.”

Please don’t buy these effective repellents

The Centers for Disease Control and Prevention lists only four chemicals as being effective for repelling mosquitoes: DEET, Picaridin, Oil of Lemon Eucalyptus and IR3535. Mosquitoes might think they’ve just entered the hunger games, but there are products on the market that work. NPR has reported that lemon eucalyptus oil can be almost as effective and long-lasting as products containing DEET.

You can keep us out of your home

Control mosquitoes inside your home by installing proper-fitting window and door screens. Repair tears and holes immediately. Look out for cracks in windowsills and under doors. Since mosquitoes love heat, keep the air conditioning running when possible. A fan that creates a breeze will also annoy and deter the blood-sucking weak fliers while keeping you comfy and cool.

We hate smoke

Mosquitoes are unlikely to join your s’mores party around the fire pit or campfire sing-alongs—the smoke smothers their senses making it difficult for them to find you. The experts suggest throwing in some herb branches to increase the effect: They recommend lavender, mint, lemon balm, sage, and citronella. Be sure not to fall for these myths about mosquito control.

Our females are voracious

A female will continue to bite and draw blood until her abdomen is full (about between 0.001 and 0.01 milliliters of blood). If she is interrupted before she is full, she will just fly to the next person. After that big feeding, the female rests for two or three days before laying her eggs. And then she’s ready to bite and eat again, according to Mosquito World—a site devoted to controlling the blood-sucking critters.

We prefer type O blood

“Your attractiveness to mosquitoes is at least partially genetically-based,” says a technical advisor at the Mosquito Control Association. Some of the bacteria your skin produces when you sweat can be particularly enticing to mosquitoes, as well as your blood type. A 2004 study from The Institute of Pest Control Technology found that mosquitoes were most attracted to type O blood.

We love your stinky sweat

Mosquitoes are attracted to the bacteria and chemicals that live in your sweat, including lactic acid. So, if you’re an outdoor exerciser, beware—mosquitoes sense and like that moist body heat, says a dermatologist in private practice in San Francisco. Since dark clothing generates heat, avoid it. If you feel like a target for these insects, take a look at 10 weird reasons mosquitoes love to bite you.

Sivrisineklerin Bilmenizi İstemediği Şeyler

Sivrisinekler hakkında bu şeyleri okuyun.

Birayı seviyoruz

Sıcak bir yaz gecesinde buz gibi bir bira gibisi yoktur - sadece içerden içtiğinizden emin olun. Niye ya? Japon araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, tek bir bira içmenin sivrisinek çekiciliğini arttırdığını ortaya çıkardı. Sivrisinek uzmanı Grayson Brown, Kentucky Üniversitesi Entomoloji Bölümünde Halk Sağlığı Entomoloji Laboratuvarı yöneticisi PhD, CBS News’e “CO2 açıldığında biradan cilalanıyor” dedi. C02 çoğunlukla memelilerde beslenen sivrisinekleri çekecek. Sivrisineklerin memelilere yaklaşmak için CO2 kullandıklarını biliyoruz. ”

Tozluk en sevdiğimiz aksesuardır

Sıkıntılı kıyafetleri örtmenin akıllıca bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz, çünkü sinir bozucu böcekler çıplak cildinize saldıramazlar, değil mi? Yanlış. Journal of Insect Science'da yayınlanan bir araştırma, popüler pantolonun moda olmadığını söylüyor! Bir basın bülteninde çalışma yazarı Stacy Rodriguez “Spandex çok sivrisinek dostu” diyor. “Isırırlar.” Bol kıyafetler giymekten daha iyi olursun, sivrisineklerin maruz kalan cildi bulmasını zorlaştırır. Bir diğeri: Bu gardırop türü sizi daha serin tutar ve ısı kaynaklı böcekleri vücudunuzdan uzaklaştırır.

Diyelim ki bu parfümü kullanmadığınızı umuyoruz

Rodriguez ayrıca, Victoria’nın Secrets tarafından Bombshell adlı bir parfümün kovucu olarak kullanılabileceğini buldu. Hoş kokusuna rağmen, ısırma böcekleri kokusundan nefret ediyordu. Bununla birlikte, kozmetik ürünler - bazıları özel mülk olan - çok sayıda içerik içerdiğinden, aktif maddenin ne olduğunu söylemenin bir yolu yoktur: “Muhtemelen onlarca gizli malzemeden oluşuyor ve belki de bunlardan biri ya da ikisini kovuyor” diyor Rodriguez.

İyi planlanmış bahçeleri sevmiyoruz

Sivrisinekler, Biberiye, melisa, lavanta, kadife çiçeği, fesleğen, nane ve sarımsak dahil olmak üzere Lawn & Landscape'e göre çok sayıda hoş kokulu çiçek ve otdan hoşlanmaz. Zararlı böcekler, çiçekli bir bitkinin aroması veya genel bir ev bitkisinin aroması tarafından boğulabilen çok hassas algılama mekanizmalarına sahiptir. Cildinizi, kanınızı veya terinizi koklayamıyorlarsa, başka yerler arayacaktır.

Sadece üremek için biraz durgun suya ihtiyacımız var

Sivrisinekler, bir kapağın içinde bulacağınız durgun suya yumurta bırakabilir, Çevre Koruma Ajansı'na rapor verir, bu nedenle herhangi bir potansiyel üreme alanı için bahçenizi tarayın. EPA, “lastik, kova, ekici, oyuncak, havuz, kuş banyosu, saksı tabağı veya çöp konteyneri gibi su taşıyan eşyaları boşaltmak, ovalamak, çevirmek, örtmek veya atmak” tavsiyesinde bulunur. sivrisinekler sudaki evrelerdeyken su da bir besin kaynağıdır. Sivrisinekler, suda oluşan birçok çeşit parçacık maddeyle beslenir. ”

Lütfen bu etkili kovucuları almayın

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, sivrisinekleri kovmada etkili olan sadece dört kimyasal madde listeler: DEET, Picaridin, Limon Okaliptüs Yağı ve IR3535. Sivrisinekler açlık oyunlarına yeni girdiklerini düşünebilirler, ancak piyasada çalışan ürünler var. NPR, limon okaliptüs yağının DEET içeren ürünler kadar etkili ve uzun ömürlü olabileceğini bildirmiştir.

Bizi evinizden uzak tutabilirsiniz.

Uygun pencere ve kapı perdeleri takarak evinizin içindeki sivrisinekleri kontrol edin. Yırtıları ve delikleri derhal onarın. Pencere ve kapı altı çatlaklarına dikkat edin. Sivrisinekler ısıyı sevdiğinden, mümkünse klimayı çalışır halde tutun. Bir esinti yaratan bir fan, sizi rahat ve serin tutarken kan emici zayıf kanatçıkları da sinirlendirir ve caydırır.

Dumandan nefret ediyoruz

Sivrisineklerin ateşli bir partide ateş çukuru veya kamp ateşi eşliğinde etrafına katılmaları pek mümkün değildir - duman onların sizi bulmasını zorlaştırır. Uzmanlar, etkisini artırmak için bazı bitki dallarına atılmasını önermektedir: Lavanta, nane, melisa, adaçayı ve citronella'yı tavsiye ederler. Sivrisinek kontrolü ile ilgili bu mitlere düşmemeye dikkat edin.

Dişilerimiz çok hareketli

Bir kadın, karnı dolana kadar kanı ısırmaya ve çekmeye devam edecektir (yaklaşık 0.001 ila 0.01 mililitre kan). Eğer dolmadan önce yarıda kesilirse, sadece bir sonraki kişiye uçurur. Bu büyük yemlemeden sonra, dişi yumurtlamadan önce iki veya üç gün dinlenir. Ve sonra, kan emen yaratıkları kontrol etmeye adanmış bir site olan Mosquito World'e göre tekrar ısırmaya ve yemeye hazır.

O tip kanı tercih ediyoruz

Sivrisinek Kontrol Derneği teknik danışmanı, “Sivrisineklere çekiciliğiniz, en azından kısmen genetik temelli” diyor. Cildinizin terlerken ürettiği bakterilerin bir kısmı, sivrisineklere ve ayrıca kan grubunuza özellikle çekici gelebilir. Zararlılarla Mücadele Teknolojisi Enstitüsü'nden 2004 yılında yapılan bir çalışma, sivrisineklerin en çok O tipi kanı yakaladığını buldu.

Kokmuş terinizi seviyoruz

Sivrisinekler, terinizde yaşayan laktik asit de dahil olmak üzere, terinizde yaşayan bakteri ve kimyasallara çekilir. Bu nedenle, eğer bir açık hava egzersizcisi iseniz, sivrisineklerin hissi ve bu nemli vücut ısısı gibi, dikkat edin, San Francisco'daki özel pratikte bir dermatolog diyor. Koyu renk giysiler ısı ürettiğinden kaçının. Bu böcekler için bir hedef gibi hissediyorsanız, sivrisineklerin sizi ısırmak için sevdiği 10 garip nedene bakın.

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance