Tick-Borne Diseases Are On The Rise. Here's What You Need To Know.


There are new concerns about previously rare types of tick-borne diseases being seen more frequently.

The weather is changing. Climate is changing and there are more mice, there are more food for the ticks. As reforestation happens, as climate change happens, different areas of the country are getting more of these.

Though there were about 60,000 cases of tick-borne diseases reported last year.

Some ways you can avoid tick-borne disease when spending time outdoors is to wear insect repellent, avoid tall grass, shower immediately after being outside and have someone check your body. If you get one though, time is of the essence, doctors said.

Take a straight tweezers, pull straight out and put the tick into alcohol. The quicker you remove it the better, cause it takes time before it can eject its saliva into you. The saliva is what contains the 
bacteria and the virus.

While most diseases like Lyme are treatable, there have been some cases of the powassan virus. It is not treatable.

It's got a 10 percent mortality rate and 50 percent of people who get this virus have permanent neurologic injury. So have someone search you for ticks and pull them off right afterward. Avoid it.

Kene Kaynaklı Hastalıklar Artıyor. İşte Bilmeniz Gerekenler.

Daha önce görülen ve kene kaynaklı hastalıkların nadir görülen tipleri hakkında daha sık görülen yeni endişeler var.

Hava değişiyor. İklim değişiyor ve daha çok fare var, keneler için daha fazla yiyecek var. Ağaçlandırma gerçekleştikçe, iklim değişikliği gerçekleştikçe, ülkenin farklı alanları bunlardan daha fazla alıyor.

Her ne kadar geçen yıl bildirilen yaklaşık 60.000 kene kaynaklı hastalık vakası vardı.

Dışarıda vakit geçirmek için kene kaynaklı hastalıklardan kaçınmanın bazı yolları böcek kovucu giymek, uzun otlardan kaçınmak, dışarı çıktıktan hemen sonra duş almak ve birinin vücudunuzu kontrol etmesini sağlamaktır. Bir tane alırsanız, zamanın esastır, doktorlar söyledi.

Düz bir cımbız alın, düz bir şekilde çekin ve keneyi alkole koyun. Ne kadar çabuk çıkarırsanız o kadar iyi olur, çünkü tükürüğünün içine sızması zaman alabilir. Tükürük bakteri ve virüsü içerir.

Lyme gibi çoğu hastalık tedavi edilebilir olsa da, bazı powassan virüsü vakaları olmuştur. Tedavi edilemez.

Yüzde 10 ölüm oranı var ve bu virüsü alan kişilerin yüzde 50'sinde kalıcı nörolojik yaralanma var. Öyleyse birileri sizi keneler için araştırsın ve hemen sonra çekip çıkartın. Bunu önlemek.

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance