Why Dermatologists Don't Use Loofahs—And You Shouldn't Either

Taking a shower rids the body of surface level germs and bacteria. The squeaky-clean feeling, however, isn’t thanks to harsh loofahs. In fact, most dermatologists don’t recommend them—and would definitely not use them on their face.

Loofahs are harsh on your skin

If you’re making the mistake of washing your face in the shower, you might not know that loofahs aren’t the best option for clean skin. “You should avoid rubbing with a loofah or washcloth as these are too irritating and will damage the skin,” says Benjamin Garden, MD, a dermatologist practicing in Chicago. “Gently use your fingers to rub the face wash on and gently wash off.” Over-washing depletes the skin of the natural lipids that are an important part of its protective barrier, which is why Peter O’Neil, MD, the Chief of the Division of Dermatology at NYU Winthrop Hospital on Long Island, also suggests using gentle cleansers and avoiding vigorous scrubbing.

Loofahs and bacteria go hand-in-hand
On a germier note, Joel Schlessinger, MD, a board-certified dermatologist, and RealSelf contributor says it’s one of the things dermatologists never put on their faces because of bacteria. “I wouldn’t recommend using a buff puff or loofah,” Schlessinger says. “Loofah sponges are intimate with many unclean areas of the body and then sit around allowing bacteria to multiply within the nooks and crannies of the sponge.” Organisms colonize in these spaces, particularly in the warm, moist environment of a shower, per Dr. O’Neil. This creates the potential for serious infections, particularly in patients with weak immune systems thanks to disease or medication, he adds. But bacteria on loofahs isn’t a new discovery. Research dating as far back as 1994 shows loofahs can transmit species of bacteria that may cause infection.

Here’s what you should do if you insist on using a loofah
There are some cases where it could make sense to use a loofah on your body. Dr. O’Neil occasionally recommends loofahs to patients with skin conditions that lead to a buildup of cells, such as psoriasis. If you do use one, take some precautions: avoid over-scrubbing; limit use to once or twice a week; and always rise the loofah thoroughly before letting it completely air dry, Dr. O’Neil says. Soaking it in vinegar or diluted bleach minimizes the growth of microorganisms, too, according to Dr. O’Neil. Now that you know better about using loofahs, note these 12 other things you should never do to your skin, according to dermatologists.

Neden Dermatologlar Lif Kabağından Banyo Lifleri Kullanmıyor - Ve Siz de Kullanmamalısınız

Duş almak, yüzey seviyesindeki mikrop ve bakterilerin vücutlarını temizler. Ancak, gıcırtılı-temiz hissi, sert lif kabağı sayesinde değildir. Aslında, çoğu dermatolog onları önermez - ve kesinlikle yüzlerinde kullanmazlar.

Lif kabağından banyo lifleri cildinize sert

Yüzünüzü duşta yıkamak gibi bir hata yapıyorsanız, lif kabağının temiz cilt için en iyi seçenek olmadığını bilemezsiniz. Chicago’da çalışan bir dermatolog olan Benjamin Garden, “Bir lif kabağı veya lifle ovmaktan kaçınmalısınız, çünkü bunlar çok tahriş edicidir ve cilde zarar verir. “Yüzünüzü yıkamak ve hafifçe yıkamak için parmaklarınızı hafifçe kullanın.” Aşırı yıkama, koruyucu bariyerinin önemli bir parçası olan doğal lipitlerin cildini tüketir ve bu nedenle Peter O'Neil, MD Long Island'daki NYU Winthrop Hastanesinde Dermatoloji Anabilim Dalı, aynı zamanda nazik temizleyicilerin kullanılmasını ve sert fırçalamalardan kaçınılmasını önermektedir.

Lif kabağından banyo lifleri ve bakteri el ele gider

Bir mikrop notunda, kurul sertifikalı dermatolog MD, Joel Schlessinger ve RealSelf yazarı dermatologların bakteriler yüzünden yüzlerine hiç kullanmadıkları şeylerden biri olduğunu söylüyor. Schlessinger, “Buff puf veya lif kabağı kullanmanızı tavsiye etmem” diyor. “Lif kabağı süngerleri, vücudun pek çok kirli bölgesi ile yakındır ve daha sonra etrafta oturup bakteri süngelerinin kenarlarında ve kızılcıklarında çoğalabilir.” Organizmalar, bu alanlarda, özellikle duşun ılık, nemli ortamında, kolonize olur. O'Neil. Bu, özellikle hastalık veya ilaç tedavisi sayesinde, zayıf bağışıklık sistemi olan hastalarda ciddi enfeksiyon potansiyeli yarattığını ekliyor. Ancak lif kabağı üzerindeki bakteriler yeni bir keşif değildir. 1994 yılına kadar uzanan araştırmalar lif kabağı liflerinin enfeksiyona neden olabilecek bakteri türlerini bulaştırabildiğini gösteriyor.

İşte bir lif kabağı kullanmakta ısrar ediyorsanız yapmanız gerekenler

Vücudunuzda bir lif kabağı kullanmanın mantıklı olabileceği bazı durumlar vardır. Dr. O’Neil, zaman zaman sedef hastalığı gibi hücre birikimine neden olan cilt hastalıkları olan hastalara lif kabağı önerir. Birini kullanıyorsanız, bazı önlemleri alın: aşırı fırçalamadan kaçının; kullanımı haftada bir veya iki kere sınırlayın; Dr. O’Neil, tamamen hava ile kurumasına izin vermeden önce her zaman lif kabuğunu iyice yükseltin. Dr. O’Neil'e göre sirke veya seyreltilmiş çamaşır suyu içine batırmak, mikroorganizmaların büyümesini de en aza indirir. Artık lif kabağı kullanımı hakkında daha iyi bildiğinize göre, dermatologlara göre cildinize hiç yapmamanız gereken 12 şeyi daha not edin.

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance