Chairs Rarely Get More Fun Than Monstera Deliciosa

While they often make for functional and comfortable seating, hanging chairs are usually all about fun. I mean, why else would you go through the trouble of suspending a chair from a roof beam, after all? The Monstera Deliciosa series seems to get the fun part right, turning up a set of hanging chairs designed to look like water animals with their mouths wide open.

Created by South African designer Porky Hefer, the amazing-looking chairs use the animals’ gaping mouths as seating pods, making it look like they’re eating you whole while you rest your weary legs inside. Like all hanging chairs, you can swing this towards any direction, so you can look like you’re fighting the beast, refusing to consent to its desire of devouring you the same way you feasted on those kabobs last night. Or something like that.

The Monstera Deliciosa series consists of six designs: a killer whale, a puffer fish, a manta ray, a crocodile, an anglerfish, and a pelican. Each one uses the same general concept, with the lower mouth serving as a seat and the rest of the mouth acting as a pod for blocking out external distractions. The chairs are hung using a spliced length of rope, ensuring it will deliver the necessary strength to support the weight of anyone who decide to slide in and catch a breather. Hefer enlisted South 

African craftsmen to build the chairs, using traditional methods for weaving, stitching, and splicing the different materials.

Check out the feature below to learn more about Monstera Deliciosa.

Sandalyeler Monstera Deliciosa'dan Nadiren Daha Eğlenceli Olur

Sık sık fonksiyonel ve konforlu oturma olanağı sağlarken, asılı sandalyeler genellikle eğlence amaçlıdır. Demek istediğim, neden başka bir sandalyeyi tavan kirişinden askıya alma zahmetinden geçtiniz? Monstera Deliciosa serisi ağzı açıkken su hayvanlarına benzeyecek şekilde tasarlanmış bir dizi sandalye açarak eğlenceyi doğru buluyor gibi görünüyor.

Şaşırtıcı görünümlü sandalyeler, hayvanların ağzı açık ağızlarını oturma bölmeleri olarak kullanır ve yorgun bacaklarınızı dinlendirirken sizi tamamen yiyormuş gibi görünmesini sağlar. Tüm asılı sandalyeler gibi, bunu herhangi bir yöne doğru sallayabilirsiniz, böylece sizi geçen gece kebaplarda ziyafet çekdiğiniz şekilde yutmaya istekli olduğunu kabul etmeyi reddederek canavar ile savaşıyormuş gibi görünebilirsiniz. Ya da böyle bir şey.

Monstera Deliciosa serisi altı tasarımdan oluşur: bir katil balina, kirpi balığı, manta ışını, bir timsah, bir fener balığı ve bir pelikan. Her biri aynı genel konsepti kullanır, alt ağız bir koltuk görevi görür ve ağzın geri kalanı dışsal dikkat dağılmalarını engellemek için bir kapsül görevi görür. Sandalyeler eklenmiş bir ip uzunluğu ile asılıyor ve içeri girip nefes almaya karar verenlerin ağırlığını desteklemek için gerekli gücü sağlayacak. Hefer Güney'de kayıtlı

Afrika zanaatkarları, farklı malzemeleri dokuma, dikme ve yapıştırma için geleneksel yöntemleri kullanarak sandalyeleri inşa ediyorlar.

Monstera Deliciosa hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki özelliğe göz atın.

Comments

Popular posts from this blog

Wynd Smart Air Quality System

The Spun Chair: A Sculpture That Rotates You

Pebble Powerbank