Forget Treehouses OAS1S Wants To Make Houses That Look Like Trees

When you talk about forest retreats, you tend to imagine a place filled with treehouse structures, where people can live right atop the thick trunks and branches of large, woody plants. OAS1S has a different kind of forest retreat in mind – instead of treehouses, people live in tall structures designed to look like trees that can be in the middle of a jungle without looking out of place.

https://www.dailymotion.com/video/x7eo04b

The concept imagines designing a block in the city as an open space, filled with actual trees, kind of like a miniature park reserve. Then, you erect these tree-like structures within that expanse, essentially creating a community within a forest-like enclave. The lot is designed to be free of roads, so no cars can come through, essentially creating a green place in the middle of a bustling metropolis. You know, a literal urban jungle.

The design of the OAS1S buildings are, literally, based on the form of trees, so they’re a lot more narrow (16.4 x 16.4 feet, width x depth) than your typical suburban home. To compensate, they propose to build them tall (at least 39 feet to accommodate four floors), with rooms stacked on top of one another. Each floor will have around 130 square feet of space, which can be outfitted any way a homeowner likes. Instead of paint, each of the wooden structures will be wrapped in foliage, making them look like a natural part of the surrounding green environment.

Yes, it’s weird, but not entirely far out, especially in this day and age of meticulously-designed spaces. While seeing something like this in the middle of the city is probably a stretch, we can definitely imagine someone taking OAS1S up as a basis for an eco-resort or a vacation destination.

Ağaç Evlerini Unutun OAS1S Ağaçlara Benzeyen Evler Yapmak İstiyor

OAS1S'de akılda farklı bir orman inziva yeri var - ağaç evlerinin yerine insanlar, ormanın ortasında olabilecek ağaçlara benzememek için tasarlanmamış yüksek yapılarda yaşıyorlar.


https://www.youtube.com/watch?v=4fdbOMwPuzY

Konsept, kentte bir blok tasarlamayı, bir minyatür park rezervi gibi, gerçek ağaçlarla dolu bir açık alan olarak tasarlıyor. Daha sonra, bu genişlik içindeki ağaç benzeri yapıları dikersiniz, esasen orman benzeri bir yerleşim bölgesi içinde bir topluluk yaratırsınız. Bu alan yollardan arınmış olacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle hiçbir araba geçemez, esasen hareketli bir metropolün ortasında bir mini orman yaratır. Bilirsin, gerçek bir şehir ormanı.

OAS1S binalarının tasarımı, kelimenin tam anlamıyla, ağaç formuna dayandığından, tipik banliyö evinizden çok daha dardır (16,4 x 16,4 fit, genişlik x derinlik). Telafi etmek için, odaları üst üste yığılmış olarak (dört kata sığacak en az 39 fit) inşa etmeyi öneriyorlar. Her katta bir ev sahibinin istediği şekilde donatılabilecek şekilde yaklaşık 130 metre kare alan olacaktır. Boya yerine, ahşap yapıların her biri yeşilliklerle sarılarak çevre yeşil ortamın doğal bir parçası gibi görünmelerini sağlar.

Evet, tuhaf ama tamamen uzak değil, özellikle bu gün ve titizlikle tasarlanmış alanların çağı. Şehrin ortasında böyle bir şey görmek muhtemelen bir gerginlik olsa da, kesinlikle bir OAS1S'i bir eko-resort ya da tatil beldesi için bir temel olarak kabul ettiğini hayal edebiliriz.

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance