Put Any Lightweight Object In This Frame


If you put a lightweight object on the clip inside the Slow Dance frame, it will move in a stylized slow motion similar to the visuals you’ll find in the movies.

The frame comes with two clips where you can attach various lightweight objects like feathers, flowers, and papercraft dolls. Once it’s clipped, simply choose the effect you want to create and let it go to work, creating a live, real-time visual illusion that makes whatever’s on there appear like it’s moving in cinematic slow motion.

How is this possible? The Slow Dance comes with an electromagnetic mechanism at the bottom of the frame, causing any lightweight object clipped onto it to vibrate at high speed. Since the lights blink at a rate of 80 times per second, the blinking is all but invisible to the human eye, allowing the effect to succeed.

Controls at the base of the frame allow users to adjust the brightness and switch it on and off, as well as choose from three different effects. Aside from the basic slo-mo, it has a Double Trouble mode (the object looks like it splits into two parts then comes back together) and a Pop and Lock mode (1930s cinema-style slow motion).

A Kickstarter campaign is currently running for the Slow Dance frame. Available pledges to reserve a unit start at $249.


https://www.youtube.com/watch?v=bw2sp_qLR_w

Herhangi Bir Hafif Nesneyi Bu Çerçeveye Koy

Yavaş Dans çerçevesinin içindeki klibe hafif bir nesne koyarsanız, filmlerde bulacağınız görsellere benzer şekilde stilize bir ağır çekimde hareket eder.

Çerçeve, tüyler, çiçekler ve papercraft bebekler gibi çeşitli hafif nesneleri ekleyebileceğiniz iki klipsle birlikte gelir. Bir kez kırpıldığında, yaratmak istediğiniz efekti seçin ve çalışmasına izin verin; canlı olan, gerçek zamanlı görsel yanılsama yaratarak, orada olanın sinematik yavaş çekimde hareket ediyor gibi görünmesini sağlar.

Bu nasıl mümkün olabilir? Slow Dance, çerçevenin alt kısmında elektromanyetik bir mekanizma ile birlikte gelir ve üzerine takılan hafif nesnelerin yüksek hızda titremelerine neden olur. Işıklar saniyede 80 kez yanıp söndüğü için, yanıp sönme hepsi insan gözüyle görünmezdir ve etkinin başarılı olmasına izin verir.

Çerçevenin altındaki kontroller, kullanıcıların parlaklığı ayarlamasına ve açıp kapatmasına ve üç farklı efekt arasından seçim yapmasına izin verir. Temel sloganın yanı sıra, bir Double Trouble modu var (nesne iki parçaya ayrılıyor ve sonra tekrar bir araya geliyor) ve Pop and Lock (1930'larda sinema tarzı yavaş hareket).

Slow Dance çerçevesi için bir Kickstarter kampanyası devam ediyor. Birim rezerve etmek için mevcut vaadi 249 $ 'dan başlar.

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance