Morus Zero Countertop Dryer Can Dry Your Clothes In 15 Minutes

Regardless of which brand you use, most dryers work the same way – they take a load of clothes, spins them in a tumbler, and turns up the heat to make any water evaporate. And yes, it takes around an hour, give or take, to dry any size of load. That changes with the Morus Zero.

A faster dryer, the appliance vows to dry any wet clothes you put inside in just 15 minutes. That means, shorter wait times and lower energy consumption, as you can dry a small batch of clothes in a literal fraction of the time compared to a traditional dryer.

No, the Morus Zero isn’t designed to be a full-time replacement for the dryer you’ve got sitting in the basement – it’s way too small for that. It’s so small, in fact, that the darn thing is designed for countertop use, allowing you to keep it on a table or countertop, whether in the kitchen, bathroom, or somewhere else where handling wet clothes won’t create a mess. This makes it unusable for an entire batch of laundry, but should be great for drying a few items of clothing in a pinch. Got some food stain on the shirt you were planning to wear today? Wash the garment in the sink and dry it here before leaving the house. Decided to hand-wash some delicates after taking a bath? Dry them quickly here and get them ready to fold in a quarter of an hour.

It manages the impressive 15-minute drying through the use of what they call “vacuum+ dehydration technology,” which employs a high-performance vacuum pump to create a low-pressure environment that allows water to evaporate at a higher speed.  This vacuum pressurization works hand-in-hand with the infrared light to enable the abridged drying process, while an integrated UV light eliminates any bacteria present, leaving your clothes as fresh as they are dry.

Morus Zero Tezgah Kurutma Makinesi 15 Dakikada Kıyafetlerinizi Kurutabilir

Hangi markayı kullanırsanız kullanın, çoğu kurutucular aynı şekilde çalışır – bir sürü giysi alırlar, bardakta döndürürler ve suyu buharlaştırmak için ısıyı açarlar. Ve evet, yaklaşık bir saat sürer, vermek ya da almak, yük herhangi bir boyutta kurutmak için. Bu Morus Zero ile değişir.

Daha hızlı bir kurutma makinesi olan cihaz, içine koyduğunuz ıslak giysileri sadece 15 dakika içinde kurutmaya yemin eder. Bu demektir ki, daha kısa bekleme süreleri ve daha düşük enerji tüketimi, geleneksel bir kurutucuile karşılaştırıldığında zamanın gerçek bir kısmını giysi küçük bir toplu kuru olabilir gibi.

Hayır, Morus Zero, bodrumda oturduğunuz kurutucunun tam zamanlı yerine geçecek şekilde tasarlanmıyor - bunun için çok küçük. O kadar küçük ki, aslında, lanet şey tezgah kullanımı için tasarlanmıştır, bir masa veya tezgah üzerinde tutmak için izin, mutfak, banyo, ya da başka bir yerde ıslak giysiler işleme bir karışıklık yaratmaz. Bu çamaşır bütün bir toplu için kullanılamaz hale getirir, ama bir tutam giyim birkaç öğe kurutma için harika olmalıdır. Bugün giymeyi planladığın gömlekte yiyecek lekesi mi var? Giysiyi lavaboda yıkayın ve evden çıkmadan önce burada kurutun. Banyo yaptıktan sonra biraz şarküteri yıkamaya mı karar verdin? Onları çabucak burada kurutun ve çeyrek saat içinde katlamak için hazır layın.

Suyun daha yüksek bir hızda buharlaşmasını sağlayan düşük basınçlı bir ortam yaratmak için yüksek performanslı vakum pompası kullanan "vakum+ dehidratasyon teknolojisi" dedikleri şeyi kullanarak etkileyici 15 dakikalık kurutmayı yönetir.  Bu vakum basınçlandırma, kısaltılmış kurutma işlemini sağlamak için kızılötesi ışıkla el ele çalışır, entegre uv ışığı mevcut bakterileri ortadan kaldırır ve giysilerinizi kuru olduğu kadar taze bırakır.

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance