Aero-X Hoverbike

Why walk or drive when you can actually fly? Well, now you really can do that, with the futuristic Aero-X hover bike recently announced by California-based Aerofex. Unlike any other vehicle currently available on the innovative transportation market, the Aero-X is a hovercraft that lifts you off the ground to take you from place A to place B relatively quickly – and it’s super-easy to ride, too.

Easily adaptable to a wide variety of recreational as well as professional uses such as geo-surveys, search and rescue missions, border patrols, disaster relief, aerial agricultural inspections and herding management, the Aero-X is designed to make low-altitude flights up to 10 feet (some 3 meters) above the surface level at 45 miles per hour (72 km/h). The vehicle features four-wheel gear with castoring aft wheels and two fixed-pitch carbon fiber propellers fitted to the front and the back which allow it to hover above ground. It runs on automotive gasoline and can reportedly take off and land vertically with no need for runways or additional forward speed.

The first delivery date has been announced for 2017, 3 years ago, so make sure you order your first Aero-X hovercraft on time. watch video below

https://youtu.be/x4AKZFjekg0


Aero-X Hoverbike

Gerçekten uçabildiğinizde neden yürüyün veya sürün? Şimdi, bunu Kaliforniya merkezli Aerofex tarafından yakın zamanda duyurulmuş olan fütüristik Aero-X vurgulu bisikletle gerçekten yapabilirsiniz. Yenilikçi taşımacılık pazarında şu anda mevcut olan diğer araçlardan farklı olarak, Aero-X sizi A noktasından B noktasına nispeten hızlı bir şekilde götürmek için sizi yerden kaldıran bir hovercrafttır ve sürüşü de çok kolaydır.

Coğrafi araştırmalar, arama ve kurtarma görevleri, sınır devriyeleri, afet yardımı, havadan tarımsal denetimler ve hayvancılık yönetimi gibi çok çeşitli rekreasyonel ve profesyonel kullanımlara kolayca adapte olabilen Aero-X, düşük irtifa uçuşları yapmak için tasarlanmıştır saatte 45 mil (72 km / s) ile yüzey seviyesinin 10 feet (yaklaşık 3 metre) üzerinde. Araçta dört tekerlekli dişli ve arka kıç tekerlekleri ile öne ve arkaya takılan iki adet sabit hatveli karbon fiber pervane bulunuyor. Otomotiv benzini ile çalışır ve pist veya ek ileri hıza ihtiyaç duymadan dikey olarak inip çıkabileceği bildirilmektedir.

İlk teslim tarihi 2017, 3 yıl önce duyuruldu, bu yüzden ilk Aero-X hovercraft'ınızı zamanında sipariş ettiğinizden emin olun. aşağıdaki videoyu izleyin

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance