8BitDo N30 Wireless Mouse Puts The NES Gamepad On A PC Peripheral

We all know what a mouse looks like and how to use it. No matter the kind of spin you put on it, a modern mouse always has two buttons and a scroll wheel between them. At least, that’s what we thought until the 8BitDo N30 Wireless Mouse came along.

That’s right, 8BitDo made a mouse. And it has no scroll wheel. Why? Because just like all of their other products, it has a retro gaming spin. In this case, the mouse is based on the original NES controller and we all know a scroll wheel is nowhere near the control set on that gamepad. Instead, they equipped the mouse with a 3D touch panel that looks nothing more than the rectangular black background on the old controller, so it can still retain the same forward and backward functions that the scroll wheel does without ruining the 80s retro-gaming aesthetic.

The 8BitDo N30 Wireless Mouse ditches the left and right clicker buttons with the familiar red action buttons of the classic NES gamepad, complete with the contrasting square background framing each button, so this stays very faithful to the classic controller. The indiscernible 3D touch panel sits between the two buttons, allowing you to perform the same scrolling action you do on a regular mouse, so it won’t change the way you work on the PC in any way whatsoever.

To further reinforce the NES aesthetic, the mouse has a D-pad on the left side, which you can control using your thumb. According to the product page, pressing  the UP button triggers a PageUp, the DOWN button triggers a PageDown, the LEFT triggers a forward action, and the RIGHT triggers a backward action. Hopefully, it’s programmable, so people can come up with some creative uses for a D-pad on their computers.

The 8BitDo N30 Wireless Mouse has a sensitivity of 1,000 DPI, so it should handle any computing task, short of hardcore gaming, very capably, while a 2.4G receiver allows you to use it wirelessly, so you can decrease the amount of cables making mess in your work desk. Do note, there appears to be no way to use this wired (there’s no USB slot), so this mouse is strictly for wireless use. Given the absence of a USB port, there’s also no built-in battery, although there’s a slot for a single AA battery, a fresh unit of which will last it up to 120 hours of use.  It measures 110 x 56 x 35 mm.

The mouse is compatible with Windows and MacOS out of the box, so most people should be able to use it with their home and work computers. There’s no word on how it works with various Linux flavors, although we imagine it should work pretty well with most of them just like any other mouse in the market. How well would it work as a controller for ROM games? We have no idea, but we have a feeling we’ll know soon enough as people start playing with this darn thing.

8BitDo N30 Kablosuz Mouse NES Gamepad'i PC Çevre Birimi'ne Koyar

Bir mouse'un neye benzediğini ve nasıl kullanılacağını hepimiz biliyoruz. Üzerine yerleştirdiğiniz spin ne olursa olsun, modern bir mouse'un her zaman iki düğmesi ve aralarında bir kaydırma tekerleği vardır. En azından, 8BitDo N30 Kablosuz Mouse gelene kadar düşündük.

Bu doğru, 8BitDo bir mouse yaptı. Ve kaydırma tekerleği yok. Neden? Çünkü diğer tüm ürünleri gibi, retro bir oyun dönüşü var. Bu durumda, mouse orijinal NES denetleyicisine dayanır ve hepimiz bir kaydırma tekerleğinin bu gamepad üzerinde kontrolün yakınında hiçbir yerde olmadığını biliyoruz. Bunun yerine, mouse'u eski denetleyicideki dikdörtgen siyah arka plandan başka bir şey olmayan bir 3D dokunmatik panel ile donattılar, böylece kaydırma tekerleğinin 80'lerin retro oyun estetiğini bozmadan yaptığı ileri ve geri işlevlerini koruyabilir.

8BitDo N30 Kablosuz Mouse, sol ve sağ tıklatma düğmelerini, klasik NES gamepad'in tanıdık kırmızı eylem düğmeleriyle, her düğmeyi çerçeveleyen kontrast kare arka planla tamamlar, bu da klasik denetleyiciye çok sadık kalır. Ayrılmaz 3D dokunmatik panel, iki düğme arasında yer alır ve normal bir mouse üzerinde yaptığınız kaydırma hareketini gerçekleştirmenize olanak tanır, böylece PC'de çalışma şeklinizi hiçbir şekilde değiştirmez.

NES estetiğini daha da güçlendirmek için farenin sol tarafında başparmağınızı kullanarak kontrol edebileceğiniz bir D-pad vardır. Ürün sayfasına göre, YUKARI düğmesine basıldığında bir PageUp, AŞAĞI düğmesi bir PageDown, LEFT ileri bir işlemi tetikler ve SAĞ bir geri hareketi tetikler. Umarım programlanabilir, böylece insanlar bilgisayarlarında bir D-pad için bazı yaratıcı kullanımlar yapabilirler.

8BitDo N30 Kablosuz Mouse 1.000 DPI hassasiyete sahiptir, bu nedenle 2.4G alıcı kablosuz olarak kullanmanıza izin verirken, herhangi bir bilgi işlem görevini, sert oyunların eksikliğini, çok yetenekli bir şekilde gerçekleştirmelidir. çalışma masanızda. Unutmayın, bu kabloyu kullanmanın bir yolu yok gibi görünüyor (USB yuvası yok), bu yüzden bu fare kesinlikle kablosuz kullanım içindir. Bir USB bağlantı noktasının olmadığı göz önüne alındığında, tek bir AA pil için bir yuva olmasına rağmen, yeni bir birimi 120 saate kadar kullanım sürecek bir yuva olmasına rağmen. 110 x 56 x 35 mm ölçülerindedir.

Mouse, kutudan çıktığı gibi Windows ve MacOS ile uyumludur, bu nedenle çoğu insan ev ve iş bilgisayarları ile kullanabilmelidir. Çeşitli Linux lezzetleriyle nasıl çalıştığı hakkında hiçbir kelime yok, ancak çoğu piyasadaki diğer mouse gibi oldukça iyi çalışacağını düşünüyoruz.

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance