Qwerkywriter Combines Old-School Typewriter With Modern Keyboard Tech

There is no shortage of Bluetooth keyboards that will work with all of your devices. There is, however, a definite shortage of keyboards styled like mechanical typewriters that will work with all of your devices. Don’t worry, someone’s already on the way to filling that apparent hole you never knew existed. Ladies and gentlemen, the Qwerkywriter.

Made by Qwerkytoys, it’s a Bluetooth keyboard done up to look like a mechanical typewriter from decades past. Not only does it look like one of the long-obsolete writing machines, it types like one, too, simulating that tactile, clicky feel people experienced when composing letters, manuscripts, and term papers on the vintage productivity device.

The Qwerkywriter uses mechanical switches to replicate the tactile feel of the keys on old-fashioned writing machines, along with vintage-style key caps that make for an unmistakable typewriter aesthetic. It even comes with the carriage return lever that moved the paper to the next line in old typewriters, functioning as an Enter key, which, should take you to the next line in whatever document you’re editing. The lever, by the way, can be programmed to serve as a macro instead, automatically typing any five letter combination that you want onto whatever app you’re using.

Since it uses Bluetooth for connection, it can work with any operating system, so you can use this as your primary keyboard in both mobile and desktop platforms. It comes with an integrated tablet stand that can fit any device up to 10 inches wide and half-an-inch thick, so it can accommodate even the massive iPad Pro.

Qwerkywriter Eski Daktiloyu Modern Klavye Teknolojisi ile Birleştiriyor

Tüm cihazlarınızla çalışacak Bluetooth klavye sıkıntısı yoktur. Bununla birlikte, tüm cihazlarınızla çalışacak mekanik daktilolar gibi stilize edilmiş kesin bir klavye kıtlığı var. Endişelenme, birisi zaten varlığını bilmediğiniz görünen deliği doldurma yolunda. Bayanlar ve baylar, Qwerkywriter.

Qwerkytoys tarafından yapılan, onlarca yıl geçmiş bir mekanik daktilo gibi görünmek için yapılmış bir Bluetooth klavye. Sadece uzun süredir kullanılmayan yazı makinelerinden birine benzemekle kalmaz, aynı zamanda eski üretkenlik cihazında mektuplar, el yazmaları ve dönem ödevleri yazarken insanların yaşadıkları dokunsal, tıkırtı hissini simüle eder.

Qwerkywriter, eski moda yazı makinelerindeki tuşların dokunsal hissini ve benzersiz bir daktilo estetiğini sağlayan vintage tarzı anahtar kapaklarını çoğaltmak için mekanik anahtarlar kullanır. Hatta, klavyeyi eski daktilolarda bir sonraki satıra taşıyan ve Enter tuşu olarak işlev gören ve sizi düzenlemekte olduğunuz herhangi bir belgede bir sonraki satıra götüren taşıma dönüş kolu ile birlikte gelir. Bu arada, kol bunun yerine bir makro görevi görecek şekilde programlanabilir ve kullandığınız herhangi bir uygulamaya istediğiniz beş harfli kombinasyonu otomatik olarak yazabilir.

Bağlantı için Bluetooth kullandığından, herhangi bir işletim sistemiyle çalışabilir, böylece bunu hem mobil hem de masaüstü platformlarında birincil klavyeniz olarak kullanabilirsiniz. 10 inç genişliğe ve yarım inç kalınlığa kadar herhangi bir cihaza uyabilecek entegre bir tablet standı ile birlikte gelir, böylece büyük iPad Pro'yu bile barındırabilir.

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance