Stayhold Compact Safety Shovel Is A Winter Multi-Tool To Keep In Your Car

If you’re driving around anywhere during winter, it’s necessary to keep a snow shovel, along with a few other tools, in your car. While a portable shovel won’t help you clear an entire driveway or break ice, it will help keep you moving during those times the snow gets in the way. The Stayhold Compact Safety Shovel will do just that, all while integrating a few other functions that could prove useful in these seasonal conditions.

A four-in-one multi-tool, the contraption will allow you to dig your wheels out of the snow, scrape ice out of your windshield, and brush snow off your car, making it an indispensable addition to any car’s winter EDC stash. Granted, this small thing won’t help you clear a vehicle that’s completely covered in snow (unless you’re willing to shovel the whole day), but it should help you stay on the road during anything but the worst snowstorms.

The Stayhold Compact Safety Shovel is a small plastic shovel designed to be held with two hands (one closer to the shovel head than the other) for maximum grip, allowing you to dig through thick snow with maximum force. The shovel head makes up just about a third of the tool’s length, which doesn’t sound like an awful lot, but based on the photos of the product in use, it seems like it can take quite a big heaping of snow. It can be gripped one-handed using the handle right behind the shovel head, which should provide enough leverage to keep it balanced even with a full scoop of snow, while a hand guard sits between that handle and the head to keep the snow out of your grip.

An ice scraper on the shovel blade gives it a penetrating edge to pierce through more tightly-packed powder, which can be removed if you’d rather not have it there for any reason. That ice scraper, of course, can be used to scuff ice out of any surface of the car, making the tool just a little more useful.

The Stayhold Compact Safety Shovel has rubber squeegee on the sides for brushing off snow from your vehicle, while reflectors on the rear let you use it as an additional safety signal when the need arises. A recessed section between the front and rear grips can serve as a storage area for first aid kit, gloves, or some other small items, with four cut-out sections for passing through straps to secure whatever gear you decide to stash in there.

Large cutout channels by the front grip allows you to strap the shovel to something else in the boot (like your toolbox), allowing you to keep it from moving around while you’re driving. A low-profile shape allows it to fit conveniently around any car’s wheel arches, while a reinforced ABS construction should hold up to rugged use, whether you drive in the city or in the backcountry.

Stayhold Kompakt Güvenlik Kürek Arabanızda Tutmak İçin Bir Çok Amaçlı Kış Aletidir

Kışın herhangi bir yerde dolaşıyorsanız, arabanızda birkaç araçla birlikte bir kar küreği bulundurmanız gerekir. Taşınabilir bir kürek tüm bir otobanı temizlemenize veya buz kırmanıza yardımcı olmazken, karın yol aldığı zamanlarda hareket etmenize yardımcı olur. Stayhold Kompakt Güvenlik Kürek, sadece bu mevsim koşullarında yararlı olabilecek birkaç işlevi entegre ederken bunu yapacaktır.

Dörtü bir arada çok amaçlı alet, tekerleklerinizi kardan kazmanıza, ön camınızdan buz kazmanıza ve karı arabanızdan fırçalamanıza izin vererek, herhangi bir arabanın kış EDC depolamasına vazgeçilmez bir katkı sağlar. Bu küçük şey, tamamen karla kaplı bir aracı (tüm gün kürek çekmeye istekli değilseniz) temizlemenize yardımcı olmaz, ancak en kötü kar fırtınası dışında herhangi bir şey sırasında yolda kalmanıza yardımcı olacaktır.

Stayhold Kompakt Güvenlik Kürek, maksimum kavrama için iki elle (bir kürek kafasına diğerinden daha yakın) tutulacak şekilde tasarlanmış küçük bir plastik kürektir ve maksimum karla kalın karı kazmanıza izin verir. Kürek başı, aracın uzunluğunun yaklaşık üçte birini oluşturur, bu korkunç bir lot gibi gelmez, ancak kullanılan ürünün fotoğraflarına dayanarak, oldukça büyük bir kar yığını alabiliyor gibi görünüyor. Kürek başının hemen arkasındaki sap kullanılarak tek elle kavranabilir, bu da tam bir kar küresi ile bile dengede kalması için yeterli kaldıraç sağlarken, bir el koruyucusu karı dışarıda tutmak için bu sap ile kafa arasında oturur kavrama.

Kürek bıçağındaki bir buz kazıyıcı, daha sıkı paketlenmiş tozu delmesi için delici bir kenar sağlar; bu, herhangi bir nedenle orada bulunmamayı tercih ederseniz çıkarılabilir. Bu buz kazıyıcı, elbette, aracın herhangi bir yüzeyinden buzları temizlemek için kullanılabilir, bu da aracı biraz daha kullanışlı hale getirir.

Stayhold Kompakt Güvenlik Kürekinde, aracınızdan kar fırçalamak için yanlarda lastik silecek bulunurken, arkadaki reflektörler, ihtiyaç duyulduğunda ek bir güvenlik sinyali olarak kullanmanızı sağlar. Ön ve arka tutamaklar arasındaki girintili bir bölüm, ilk yardım çantası, eldivenler veya diğer bazı küçük eşyalar için bir saklama alanı görevi görebilir; orada saklamak istediğiniz her türlü donanımı sabitlemek için kayışlardan geçmek için dört kesme bölümü bulunur.

Ön tutamaktaki büyük kesme kanalları, kepçeyi bagajda başka bir şeye (araç kutunuz gibi) bağlamanıza izin verir, böylece sürüş sırasında hareket etmesini engeller. Düşük profilli bir şekil, herhangi bir otomobilin tekerlek kemerleri etrafına rahatça oturmasını sağlarken, güçlendirilmiş bir ABS yapısı, ister şehirde ister backcountry'de sürün, sağlam kullanıma dayanmalıdır.

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance