This Home Security Surveillance Drone Automatically Deploys When It Senses Intruders

This Home Security Surveillance Drone Automatically Deploys When It Senses Intruders
There's many different levels of security you can take on when trying to secure your home. There's a simple Nest camera that you can install on the outside or inside of your house, you can get a whole system installed by professionals, or you can go to the extremes and get one of these automatically deploying surveillance drones to help capture and deter intruders. It's called the Sunflower, and it makes quite clear that we're currently living in the future.

Self-touted as "The Evolution Of Home Security", the Sunflower-labs autonomous drone uses three different parts to obtain it's goal, including multiple powerful activity sensor arrays that are disguised as attractive garden lights, the autonomous drone itself, along with a weather-proof drone charging base where it takes off from and lands all on it's own. The base is also where all of the AI-computing happens.

How it all works is, once the garden light activity sensors (sunflowers) detect any unusual activity, it automatically deploys the autonomous drone (the bee) from it's base. It then sends you a notification on your smart phone and the drone becomes your eye in the sky.

The drone can be used either autonomously moving and capturing movements in coordination with the sunflower ground sensors, it can be controlled manually from your smart phone or tablet, or it can even be set to go out on a regularly scheduled patrol route. The drone can patrol up to 4 acres of land before needing to go back and recharge in its home base.

If you've recently become a super-villain, or have been one for a while but just recently came into some cash, it may be time to invest in some aerial robotic guards.

The Sunflower Labs home security surveillance drone in action via the video below.


https://www.youtube.com/watch?v=O_2VbqMScmo

Bu Ev Güvenlik Gözetleme Uçağı Davetsiz Misafirleri Algıladığında Otomatik Olarak Açılır

Evinizi güvenceye almaya çalışırken alabileceğiniz birçok farklı güvenlik seviyesi vardır. Evinizin dışına veya içine kurabileceğiniz basit bir Nest kamera var, profesyoneller tarafından tüm bir sistemi kurabilir veya aşırı uçlara gidebilir ve davetsiz misafirleri yakalamaya ve caydırmaya yardımcı olmak için bu otomatik olarak dağıtılan gözetleme dronlarından birini alabilirsiniz. . Buna Ayçiçeği denir ve şu anda gelecekte yaşadığımız oldukça açıktır.

Kendini "Ev Güvenliğinin Evrimi" olarak tanıtan Ayçiçeği laboratuarları otonom uçağı, hedefine ulaşmak için üç farklı parça kullanır; bunlara hava koşullarıyla birlikte çekici bahçe ışıkları, otonom uçağın kendisi gibi gizlenmiş çoklu güçlü aktivite sensörü dizileri dahildir ve kendi başına inen su geçirmez drone şarj üssü. Taban ayrıca tüm AI hesaplamanın gerçekleştiği yerdir.

Her şey nasıl çalışıyor, bahçe ışığı etkinlik sensörleri (ayçiçeği) herhangi bir olağandışı etkinliği tespit ettiğinde, otonom uçağı (arı) tabanından otomatik olarak dağıtır. Daha sonra akıllı telefonunuzda bir bildirim gönderir ve drone gökyüzünde gözünüz haline gelir.

Drone, ayçiçeği yer sensörleri ile koordineli olarak otonom hareket eden ve yakalama hareketlerini kullanabilir, akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden manuel olarak kontrol edilebilir veya düzenli olarak planlanan bir devriye rotasına çıkmak için bile ayarlanabilir. Drone, geri dönüp kendi üssünde şarj etmeye ihtiyaç duymadan önce 4 dönüme kadar devriye gezebilir.

Kısa bir süre önce süper kötü adam olduysanız veya bir süredir biri olduysanız, ancak kısa bir süre önce nakit olduysanız, bazı hava robotik korumalarına yatırım yapma zamanı gelmiş olabilir.

Sunflower Labs ev güvenlik gözetimi uçağı yukarıdaki video aracılığıyla iş başında.

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance