Award Winning Skatecycle

Do you like to snowboard? How about hitting the streets on a skateboard? Like to really get wild with some casterboarding? If you answered yes to all three then you’re going to love the Award Winning Skatecycle because it combines the fun of all of them into one sleek design.

This isn’t just any old mash-up of riding goodness. It’s a proud occupant of the Henry Ford Museum and the holder of the International Design Excellence Award. Two slip-resistant footboards, and a double-jointed, twisting axle lets you move either of the 9″ polyurethane wheels individually by twisting the feet in and out, which, along with twisting the upper body, propels the Skatecycle over any flat, level surface.

Skatecycle

Durable aluminum and composite frame
Supports riders up to 220 lbs.
30″ L x 6 1/2″ W x 9 1/2″ H. (7 1/4 lbs.)
Helmet and protective gear not included
Become a master of the pavement in high-tech style with the Award Winning Skatecycle for $149.95 from Hammacher Schlemmer.

Ödüllü Skatecycle

Snowboard sever misiniz? Bir kaykay üzerinde sokaklara vurmaya ne dersin? Biraz casterboard ile gerçekten vahşi olmak ister misiniz? Eğer üçüne de evet yanıtı verdiyseniz, Ödüllü Skatecycle'ı seveceksiniz çünkü tüm eğlencelerini tek bir şık tasarımda birleştiriyor.

Bu sadece binicilik iyiliğinin eski bir karışımı değil. Henry Ford Müzesi'nin gururlu bir kişisi ve Uluslararası Tasarım Mükemmelliği Ödülü sahibi. İki kaymaya karşı dayanıklı ayak tabanı ve çift eklemli, bükümlü aks, 9 isting poliüretan tekerleklerden herhangi birini, üst gövdenin bükülmesi ile birlikte Skatecycle'ı herhangi bir düz, seviyeye iten ayakları içeri ve dışarı çevirerek ayrı ayrı hareket ettirmenizi sağlar. yüzey.

Skatecycle

Dayanıklı alüminyum ve kompozit çerçeve
220 lbs'ye kadar olan sürücüleri destekler.
30 ″ U x 6 1/2 ″ G x 9 1/2 ″ H. (7 1/4 lbs.)
Kask ve koruyucu giysiler dahil değildir
Hammacher Schlemmer'den 149,95 $ ödüllü Skatecycle ile yüksek teknoloji tarzında kaldırım ustası olun.

Comments

Popular posts from this blog

BioLite HeadLamp 200

Geometric Ice Cubes

Penicillin: Discovery Benefits and Resistance